fbpx

Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?

Odgrzybianie klimatyzacji – czy warto robić to samemu?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to jedna z tych czynności, która powinna być wykonywana regularnie. Niestety wielu kierowców o tym zapomina. Jak wiadomo, klimatyzacja to jeden z rewolucyjnych wynalazków, bez którego większość osób nie wyobraża sobie jazdy. Jednak nie dbając o nią, w pewnym momencie zamiast przyjemnego chłodu, zaczniemy odczuwać uciążliwy zapach. Poza tym grzyby i drobnoustroje, które wydobywają się z kratek wentylacyjnych, są po prostu groźne dla zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. W artykule odpowiadamy na pytania:

Spis treści:

 

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji w aucie?

Niemalże każdy kierowca chętnie korzysta z klimatyzacji, która we współczesnych samochodach jest już standardem. Włączamy ją w słoneczne dni i nie tylko. Wbrew pozorom nie jest ona bezobsługowa i niestety należy o nią dbać, podobnie jak o inne elementy w samochodzie. Co więcej, stanowi ona idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii, które wydostając się z nawiewów wraz z powietrzem, wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Przykładowo latem może to powodować częste infekcje.

Większość właścicieli aut na czyszczenie klimatyzacji jeździ do sprawdzonych miejsc. Istnieją jednak sposoby, by samodzielnie to zrobić. Samo odgrzybianie klimatyzacji polega na usunięciu zarodków pleśni i innych drobnoustrojów, które są obecne w układzie wentylacji auta.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Warto podkreślić, że dezynfekcja klimatyzacji powinna być przeprowadzana przynajmniej raz na sezon, najlepiej na wiosnę, a nie dopiero wtedy, gdy w aucie unosi się nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy, by odgrzybiania nie przeprowadzać, gdy na zewnątrz jest duża wilgotność powietrza. Nie należy również przystępować do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, bez przewiewu powietrza. Zapominając o odgrzybianiu, narażamy się na spore wydatki. W autach, w których od dawna nie była odgrzybiana klimatyzacja, czasem niezbędne jest wymontowanie parownika i dokładne czyszczenie. Dostęp do tego elementu nie jest łatwy i wymaga wiele czasu i pracy.

Podczas odgrzybiania należy wyczyścić parownik klimy, ale też kanały wentylacyjne nawiewów, nagrzewnicę i cały układ. Grzyby i bakterie rozwijają się najlepiej w parowniku, dlatego też na ten element należy zwrócić szczególną uwagę. Aby układ klimatyzacji działał, niezbędny jest czynnik chłodzący. Krąży on w zamkniętym układzie i się spręża oraz rozpręża, a efekcie zmienia się jego stan skupienia. Proces odbywa się właśnie w parowniku, a powietrze, które przez niego przepływa, trafia bezpośrednio do kabiny auta.

Jak samodzielnie odgrzybić klimę w aucie?

Dezynfekcja klimatyzacji jest prosta do przeprowadzenia, jeśli nasze auto wyposażone jest w system o nieskomplikowanej budowie. Aby wszystko przebiegło odpowiednio, niezbędne jest dokładne dotarcie do parownika. Zabierając się za samodzielne czyszczenie klimy, mamy do wyboru następujące metody:

  • z użyciem preparatów grzybobójczych w sprayu

Dzisiaj na rynku dostępne są różne preparaty do odgrzybiania klimatyzacji, a ich koszt wcale nie jest wygórowany. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co kupujemy. Część środków jedynie odświeża nawiewy i w efekcie uzyskujemy przyjemny zapach. Nie o to jednak chodzi. Aby uzyskać przyjemny zapach, równie dobrze możemy kupić odświeżacz. Właśnie dlatego na wstępie warto zorientować się, czy dany środek na pewno poradzi sobie z grzybami. Fachowcy polecają preparaty dezynfekcyjne na bazie izopropanolu. Stosując takie środki, możliwe jest czyszczenie od strony silnika lub z wnętrza kabiny. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, to preparat wprowadza się do parownika za pomocą wężyka poprzez kanały nawiewowe w komorze silnika. Czyszczenie przeprowadzane wewnątrz auta jest łatwiejsze – preparat wstrzykuje się w miejsca największego zasysania powietrza. Należy zwrócić uwagę na to, by nie spryskać preparatami elementów, w których może nastąpić zwarcie (np. radio, nawigacja itp.).

  • metoda ultradźwiękowa

Odgrzybianie wykonuje się za pomocą ultradźwiękowego odgrzybiacza. Urządzenie jest wyposażone w wentylatorek i sondę. Wystarczy umieścić je na pół godziny w kabinie auta, w którym włączymy klimatyzację na cykl obiegu. Podzespoły w urządzeniu rozpylają środki na zewnątrz. Po 30 minutach należy dokładnie wywietrzyć pojazd. Ultradźwiękowa metoda odgrzybiania klimatyzacji pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy wydobywające się z wywietrzników.

Ozonowanie klimatyzacji

Ozonowanie klimatyzacji to metoda, którą możemy przeprowadzać samodzielnie lub w warsztacie. Jeśli chcemy się sami za to zabrać, to potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Ozonowanie polega na włożeniu do samochodu od strony pasażera generatora ozonu, czyli urządzenia, które produkuje ozon (tzw. aktywny tlen). Ozon porusza się w układzie klimatyzacji, utleniając po drodze związki chemiczne. Dzięki temu pleśnie, grzyby, wirusy i baterie są likwidowane.

Odgrzybianie klimatyzacji krok po kroku

Przeprowadzając samodzielne odgrzybianie klimatyzacji, nie można pominąć wymiany filtra kabinowego, który wychwytuje alergeny w powietrzu. Bakterie osadzają się na nim, a tym samym trzeba go regularnie wymieniać.

Krok 1

Po wyciągnięciu starego filtra kabinowego należy przystąpić do właściwego procesu. W tym celu wyłącza się klimę i wsuwa wężyk od rozpylacza w kratkę wentylacyjną.

Krok 2

Następnie rozpylamy środek i jednocześnie stopniowo wysuwamy wężyk. Dzięki temu dokładnie rozprowadza się czynnik bakteriobójczy w całym układzie. Krok ten należy wykonać w każdym nawiewie.

Krok 3

Po wykonaniu tych czynności włączamy silnik i klimatyzację, ustawiając ją na najniższą temperaturę, uruchamiając obieg wewnętrzny i maksymalną siłę nadmuchu na 10-15 minut. Wszystkie drzwi i szyby w aucie powinny być wówczas zamknięte. Oczywiście w tym czasie nie możemy przebywać w aucie. Pamiętajmy, że środki do odgrzybiania samochodu na bazie izopropanolu są silnie trujące.

Krok 4

Po upływie 10 – 15 minut wyłączamy klimatyzację, gasimy silnik. Po tym montujemy filtr kabinowy, otwieramy szyby i wietrzymy wnętrze auta.

Podsumowanie

Odgrzybianie klimatyzacji to zabieg, który pozwoli na usunięcie szkodliwych dla zdrowia bakterii. Oczywiście prócz tego, pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu wydobywające się z wywietrzników oraz zapewnimy odpowiednie działanie nawiewu. Jeśli zapominamy o odgrzybianiu klimatyzacji oraz o wymianie filtra kabinowego, to w rezultacie może dochodzić do awarii dmuchawy oraz do obciążenia silnika.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×