fbpx

Rejestracja samochodu z Dubaju na zabytek

Rejestracja samochodu z Dubaju na zabytek

Rynek motoryzacyjny w Dubaju to szczególne miejsce dla miłośników dobrej klasy pojazdów. Region nasycony jest nie tylko nowoczesnymi, luksusowymi i sportowymi autami. Popularne są tam też klasyczne, zabytkowe samochody. Takie auta chętnie kupują pasjonaci motoryzacji, dlatego import samochodów z Dubaju jest tak popularny wśród kolekcjonerów. Warto wtedy rozważyć zarejestrowanie takiego auta jako zabytkowego. Sprawdź, jak wygląda rejestracja samochodu na zabytek.

Wymagania rejestracji zabytkowych pojazdów w Polsce

Jakie warunki muszą spełniać samochody zabytkowe? Kwalifikują się do tego pojazdy, które mają minimum 25 lat i ich produkcja zakończyła się co najmniej 15 lat temu. Ponadto muszą mieć przynajmniej 75% oryginalnych części. Samochody muszą też przejść pozytywną ocenę rzeczoznawcy ds. pojazdów zabytkowych i uzyskać pozwolenie lokalnego konserwatora zabytków.

Żółte tablice mogą dostać też pojazdy o unikalnych cechach, np. auta wyprodukowane w niewielkiej ilości, albo wyróżniające się unikalnymi rozwiązaniami, czy samochody związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Sama rejestracja przebiega podobnie, jak w przypadku każdego samochodu. Jeżeli decydujemy się na sprowadzenie auta z Dubaju, do rejestracji należy uzyskać standardowe dokumenty pojazdu.

Jak przekształcić samochód w zabytek?

Procedura rejestracji zabytkowego samochodu z Dubaju możliwa jest, kiedy pojazd kwalifikuje się do przekształcenia na zabytek. Czyli, gdy spełnia określone wymogi i otrzyma zgody w odpowiednich instytucjach. Ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek? Łączny koszt wynosi 1000-1500 zł.

Sprawdź również: Import aut z USA

Rejestracja auta jako zabytkowe – ile trwa cały proces?

Sama rejestracja trwa do kilku dni. Jednak w przypadku zabytkowych aut konieczna jest opinia rzeczoznawcy, której uzyskanie może wydłużyć proces do 3-4 tygodni. Rejestracja samochodu zabytkowego krok po kroku obejmuje etapy:

  • uzyskanie wpisu do rejestru zabytków,
  • kontrola techniczna i dopuszczenie pojazdu do ruchu,
  • rejestracja w wydziale komunikacji miejskiej.

Rejestracja samochodu na zabytek – zalety

Posiadanie zabytkowego auta wiąże się z tańszym ubezpieczeniem, ponieważ można je ubezpieczyć na krótszy okres, np. kiedy pojazd będzie jeździć tylko latem. Samochody zabytkowe mają też bezterminowe badanie techniczne, których nie trzeba przedłużać każdego roku. W przypadku sprowadzania takiego auta z Dubaju i innych krajów obowiązuje niższa stawka VAT i nie obowiązują standardowe opłaty celne i akcyza.

Rejestracja samochodu na zabytek – wady

Rejestracja zabytkowego auta jest droższa i trwa dłużej, niż standardowa. Po zarejestrowaniu na zabytek nie ma już możliwości powrotu do klasycznych, białych tablic. Zabytkowy samochód nie może też być użytkowany do celów zarobkowych. Musi także posiadać aż 75% oryginalnych części.

Kategorie zabytkowych samochodów z Dubaju

Pojazdy zabytkowe z Dubaju i z każdego innego kraju mają określoną klasę, zależną od stanu pojazdu. Klasyfikacja jest następująca:

  • klasa 1 – pojazdy w pełni odrestaurowane z dużą starannością i dbałością o szczegóły,
  • klasa 2 – auta z drobnymi śladami użytkowania i niewielkimi modyfikacjami napędu,
  • klasa 3 – samochody z delikatną rdzą (ale nie na elementach nośnych), zdolne do jazdy,
  • klasa 4 – pojazdy, które są tylko eksponatami do prac renowacyjnych,
  • klasa 5 – auta w złym stanie, możliwe do naprawy przy większej pracy,
  • klasa 6 – samochody o wartości złomu.

Rejestracja samochodu na zabytek – podsumowanie

Koszt sprowadzenia auta z Dubaju nie jest na tyle wysoki, aby inwestycja w zabytkowy pojazd była nieopłacalna. Dlatego, warto rozważyć taką możliwość, tym bardziej że Dubaj ma do zaoferowania naprawdę wiele. Aby mieć gwarancję trafnego wyboru i bezpiecznej transakcji, cały proces importu wystarczy powierzyć pośrednikowi Carfactor, który przeprowadzi też transport auta z Dubaju do Polski

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×