Spis treści:
- Procedura rejestracji auta z Dubaju w Polsce – co trzeba wiedzieć przed importem?
- Co potrzebne do zarejestrowania auta z Dubaju w Polsce?
- Kroki do rejestracji pojazdu z Dubaju w polskim urzędzie
- Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Dubaju – podsumowanie
Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Dubaju to ostatni, ważny etap po zakupie i imporcie auta. Procedura wymaga spełnienia pewnych warunków i przedstawienia w urzędzie szeregu dokumentów. W przeciwnym razie kupiony pojazd nie będzie dopuszczony do ruchu. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie formalności podczas zakupu i transportu auta do kraju. W artykule przedstawiamy informacje, jak zarejestrować samochód sprowadzony z ZEA w Polsce i jakie dokumenty są do tego potrzebne.
Procedura rejestracji auta z Dubaju w Polsce – co trzeba wiedzieć przed importem?
Formalności związane z rejestracją auta z Dubaju w polskim urzędzie obejmują dokonanie opłat i przedstawienia różnych dokumentów. Część dokumentacji należy uzyskać już w trakcie zakupu i transportu auta oraz odprawy celno-skarbowej. Procedura rejestracji pojazdu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce wymaga też wykonania badań technicznych.
Czy procedura rejestracji auta z Dubaju różni się od rejestracji pojazdu sprowadzonego z innych krajów? Sama rejestracja w urzędzie jest taka sama. Jednak w przypadku samochodów z Emiratów wymagane są dodatkowe dokumenty i ich tłumaczenia. Konieczne jest też wykonanie w aucie drobnych przeróbek, jak wymiana świateł, aby pojazd mógł być u nas dopuszczony do ruchu.
Co potrzebne do zarejestrowania auta z Dubaju w Polsce?
Opłaty i dokumenty wymagane do zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z Dubaju należy załatwić w trakcie zakupu i transportu auta oraz odprawy celnej i skarbowej. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu sprowadzonego z Dubaju w Polsce? Lista obejmuje:
- fakturę zakupu i umowę kupna-sprzedaży,
- stary dowód rejestracyjny z Dubaju,
- świadectwo zgodności z normami UE,
- tłumaczenie karty pojazdu i innych dokumentów na język polski,
- pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu w Polsce.
Ponadto w urzędzie celnym trzeba przedstawić:
- fakturę proforma,
- dokumenty przewozowe,
- potwierdzenie opłacenia akcyzy w UE.
Po odprawie celnej w urzędzie komunikacji trzeba złożyć:
- polisę OC,
- potwierdzenie opłaty rejestracyjnej,
- potwierdzenie wykonania badań technicznych pojazdu.
Jaki jest koszt sprowadzenia auta z Dubaju? Oprócz opłat celno-skarbowych należy dodatkowo zapłacić za:
- tłumaczenie dokumentów,
- badania techniczne,
- ewentualne przeróbki auta,
- dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu,
- tablice rejestracyjne,
- pozwolenie czasowe,
- nalepkę legalizacyjną i kontrolną,
- potwierdzenie ewidencji.
Sprawdź również: Import aut z USA
Kroki do rejestracji pojazdu z Dubaju w polskim urzędzie
Jak przebiega proces rejestracji samochodu sprowadzonego z Dubaju w polskim urzędzie? Procedura trwa 2-3 tygodnie i kosztuje około kilkaset zł. Wymaga wcześniejszego wykonania badań technicznych i opłacenia podatku, cła i akcyzy. Czy istnieją specjalne wymogi dotyczące rejestracji auta z Dubaju w polskich urzędach? Potrzebne jest dodatkowo sprawdzenie świadectwa europejskiej homologacji, ponieważ auta w Dubaju mają inne światła.
Podczas importu trzeba złożyć wniosek o eksportowe tablice rejestracyjne. Należy też załatwić świadectwo zgodności w transporcie drogowym, potwierdzające spełnianie przez pojazd norm bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jakie są kroki do zarejestrowania pojazdu z Dubaju w Polsce? Po przebyciu badań technicznych i dokonaniu opłat można w urzędzie komunikacji złożyć wniosek o rejestrację, dołączając:
- zaświadczenie o badaniu technicznym,
- potwierdzenie opłacenia akcyzy,
- przetłumaczone dokumenty pojazdu,
- potwierdzenie wyrejestrowania auta w Dubaju,
- zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli były wydane na czas drogi do Polski).
Rejestracja pojazdu sprowadzonego z Dubaju – podsumowanie
Rejestracja auta z Emiratów Arabskich wymaga dopełnienia szeregu formalności. Aby była możliwa, trzeba dokonać szeregu opłat, w tym celnych i skarbowych oraz uzyskać pakiet dokumentów. Import samochodów z Dubaju to nie jest łatwa sprawa, wszystkiego trzeba dopilnować już na etapie zakupu i transportu auta do Polski, co nie jest proste dla niedoświadczonych osób. Dlatego sprowadzenia samochodu warto powierzyć pośrednikowi Carfactor, który kompleksowo wszystko załatwi, czym pomoże przygotować się do rejestracji. Jesteśmy do dyspozycji, wspólnie sprowadzimy wymarzone auto z Dubaju.