Zakup i import samochodów zza granicy wymaga dokonania szeregu opłat podatkowych. Ich wysokość zależy od miejsca zakupu, rodzaju i specyfikacji samochodu, a także od jego wartości. Obok cła, akcyzy i podatku VAT, obowiązuje też podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. W artykule wyjaśniamy, czym jest podatek PCC za importowane auto, jak go opłacić i kiedy jesteśmy z niego zwolnieni. Zapraszamy do lektury.
Czym jest podatek PCC od kupna pojazdu i ile wynosi?
PCC jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Reguluje go ustawa z dnia 9 września 2000 roku. Obowiązuje on przy zakupie nowych i używanych samochodów. Podatek ten wynosi obecnie 2% wartości pojazdu. Opłata jest obowiązkowa w przypadku zakupu auta od osób prywatnych albo w komisach samochodowych. Po dokonaniu opłaty, deklarację oraz dowód wpłaty trzeba złożyć w odpowiednim dla nabywcy urzędzie skarbowym.
Jak dokonać opłaty za PCC od sprowadzonego samochodu?
Podatek PCC należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży, jeśli transakcja nie była opodatkowana VAT. Jeżeli kupujemy auto od osoby prywatnej, która nie jest przedsiębiorcą, kupujący ma obowiązek samodzielnie zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym i opłacić podatek PCC. Nieuiszczenie opłaty w terminie 14 dni może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy odsetek za zwłokę. Aby prawidłowo uregulować PCC należy:
- zgromadzić niezbędne dokumenty: umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i potwierdzenie przeglądu technicznego,
- pobrać i wypełnić formularz PCC-3: podając dane nabywcy i sprzedającego oraz informacje o pojeździe,
- obliczyć wysokość podatku: 2% wartości rynkowej pojazdu, którą ustala się na podstawie umowy kupna-sprzedaży albo wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę,
- złożyć dokument: osobiście w urzędzie skarbowym albo wysłać pocztą.
Podatek od kupna samochodu zza granicy
W przypadku pojazdów importowanych nie zawsze jest konieczność opłaty. Kto jest zwolniony z PCC za auto importowane? Przykładowo sprowadzenie auta z Dubaju może obejść się bez opłaty. Podatku PCC za auta z Dubaju nie musimy płacić, jeżeli transakcja kupna-sprzedaży odbyła się poza Unią Europejską. Jeżeli samochód z Dubaju kupiliśmy u nas od handlarza samochodowego, wtedy obowiązuje opłata w wysokości 2% od wartości pojazdu. Dogodnym rozwiązaniem w tym przypadku jest import samochodów z Dubaju z pomocą pośrednika Carfactor.
Podobnie w przypadku PCC za auta z USA, gdy w momencie transakcji samochód znajdował się np. w Stanach Zjednoczonych, wtedy nie obowiązuje nas podatek. Jak uniknąć podatku PCC za sprowadzane samochody? Wystarczy zawrzeć umowę kupna-sprzedaży poza granicami Unii Europejskiej, czyli np. w Dubaju czy USA. Przy czym, regulacja określa też to, że podczas transakcji także kupujący musi być za granicą. Dlatego współpraca z pośrednikiem Carfactor, który przeprowadza import aut z USA może być tu pomocna.
Kiedy nie płaci się podatku PCC od zakupu samochodu?
Jest kilka sytuacji, w których nie ma obowiązku opłaty PCC, mimo że auto zostało kupione w Polsce. Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC 3? Zwolnienie jest kiedy:
- kupujemy auto od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,
- kupujemy auto w komisie samochodowym (jeśli komis jest jego właścicielem),
- kupujemy w komisie samochód zarejestrowany za granicą,
- transakcja dokonana była za granicą;
- kupowane auto jest o wartości niższej niż 1000 zł,
- kupujemy samochód na użytek osoby niepełnosprawnej.
Podatek PCC za importowane auto – podsumowanie
Na koszt sprowadzenia auta z Dubaju i z każdego innego kraju składa się kilka opłat podatkowych. O ile cło, akcyzę i podatek VAT musimy opłacić w każdym przypadku, to podatku PCC możemy uniknąć, jeżeli transakcję zawrzemy za granicą. Aby mieć pewność w tej kwestii, warto skorzystać z pomocy doświadczonego importera, który kupuje i załatwia transport auta z Dubaju i USA.