fbpx

Akcyza za auto z USA – jak ją obliczyć?

Akcyza za auto z USA – jak ją obliczyć?

Spis treści:

  1. Stawki akcyzy na samochody z USA
  2. Procedura obliczania akcyzy na auto importowane z USA
  3. Kalkulator akcyzy za sprowadzone auto z USA
  4. Jakie dokumenty są potrzebne do obliczenia akcyzy za sprowadzony samochód z USA?
  5. Akcyza za auto z USA – podsumowanie

Import samochodu ze Stanów Zjednoczonych to popularna praktyka, która pozwala kupić pojazd w atrakcyjnej cenie. Kupujących zachęca też dobry stan techniczny tamtejszych aut, ich lepsze wyposażenie i szerszy wybór modeli. Przed zakupem ważne jest jednak obliczanie akcyzy za auto z USA oraz innych kosztów związanych z importem. Pomaga to w oszacowaniu opłacalności zakupu i ułatwia podjęcie decyzji. Publikujemy najważniejsze wskazówki, jak policzyć wysokość akcyzy za sprowadzony pojazd z USA.

Stawki akcyzy na samochody z USA

Stawki podatkowe na auta sprowadzane z USA do Polski obejmują podatek VAT (19% w Niemczech lub 23% w Polsce), cło (10% dla samochodów osobowych i 22% dla ciężarowych) oraz akcyzę, która zależy od kilku czynników. Jakie są więc stawki akcyzy na samochody z USA i jak są one ustalane? Wpływ na jej wysokość ma rodzaj i pojemność silnika,  a także wartość auta. Natomiast zwolnione z opłaty są pojazdy elektryczne i niektóre hybrydowe, a także zabytkowe i kolekcjonerskie. Stawki akcyzy dla różnych samochodów są następujące:

  • 1,55% dla samochodów o pojemności do 2.0l z silnikiem hybrydowym HEV,
  • 3,1% dla samochodów o pojemności do 2.0l (benzyna lub diesel),
  • 9,3% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0l z silnikiem hybrydowym HEV i PLUG-IN,
  • 18,6% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0l,
  • 0% dla samochodów o pojemności do 2.0l z silnikiem hybrydowym PLUG-IN,
  • 0% dla pojazdów elektrycznych,
  • 0% dla pojazdów zabytkowych li kolekcjonerskich.

Czy istnieją specjalne wytyczne dotyczące obliczania akcyzy za samochody sprowadzane z krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak USA? Powyższe stawki obowiązują przy zakupie z każdego innego kraju. Są takie same w przypadku importu ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Dubaju. Czy istnieją różnice w obliczaniu akcyzy w zależności od marki, modelu i roku produkcji pojazdu? Nie ma to znaczenia. Jedynie pojazdy ze starych roczników, kwalifikujące się jako zabytkowe są zwolnione z opłaty.

Procedura obliczania akcyzy na auto importowane z USA

Metody wyliczania akcyzy za importowany samochód z USA wymagają ustalenia wartości auta oraz rodzaju i pojemności silnika. Istotny jest też kurs dolara z dnia przekroczenia pojazdu przez granicę. Wartość pojazdu w dolarach należy przeliczyć na kwotę w złotówkach. Następnie akcyzę liczy się na podstawie parametrów silnika. Ostatnim krokiem jest dodanie VAT do obliczonej akcyzy, ponieważ łączna kwota, jaką należy zapłacić, obejmuje akcyzę i podatek VAT.

Czy akcyza za samochód z USA jest naliczana od wartości pojazdu w USA, czy w Polsce? Urzędy skarbowe same wyceniają samochody od ich wartości rynkowej, a nie kwoty zakupu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak sporządzenie opinii rzeczoznawcy, który określi dokładną wartość auta.

Kalkulator akcyzy za sprowadzone auto z USA

Jak obliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z USA do Polski? Możemy zrobić to samodzielnie na podstawie dostępnych danych albo skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, urzędnika lub pośrednika importu. Pomocny jest też specjalny kalkulator opłat akcyzowych za auto z USA do Polski. 

W celu wyliczenia akcyzy wystarczy w formularzu podać rodzaj i pojemność napędu, walutę, w której wyrażona jest wartość auta, cenę samochodu na fakturze lub umowie oraz rodzaj tablic wywozowych. Takie przykłady obliczania akcyzy za sprowadzone pojazdy z USA są oczywiście szacunkowe, więc mogą się nieco różnić od wyceny urzędnika lub rzeczoznawcy.

  • Przykładowe wyliczenie dla sprawnego auta osobowego o wartości 50.000 zł z silnikiem spalinowym 3.0l to 9300 zł (18.60%).

Jakie dokumenty są potrzebne do obliczenia akcyzy za sprowadzony samochód z USA?

Akcyzę trzeba uiścić przed opłaceniem podatku VAT. Można to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym albo za pośrednictwem platformy on-line. Deklarację AKC-U/S należy złożyć do 14 dni, zaś opłatę akcyzową trzeba uiścić do 30 dni od momentu importu auta. Do opłacenia niezbędne są szczegółowe informacje związane z samochodem oraz PESEL lub NIP i dowód własności (umowa kupna-sprzedaży). Po opłaceniu akcyzy można zarejestrować auto, do czego potrzebna jest faktura zakupu, świadectwo zgodności, dokument rejestracyjny z USA oraz dowód zapłaty akcyzy.

Sprawdź również: Import aut z USA

Akcyza za auto z USA – podsumowanie

Amerykański rynek motoryzacyjny oferuje znacznie więcej niż polski i europejski. Dlatego import aut z USA stał się popularną i korzystną alternatywą na zakup nietuzinkowego, świetnie wyposażonego modelu, i to w dobrej cenie. Współpraca z doświadczonym pośrednikiem importu Carfactor zapewnia w pełni bezpieczną, szybką i opłacalną inwestycją. Razem wybierzemy odpowiednie auto i sprowadzimy na Państwa adres. Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×