Już na samą myśl o odnalezieniu się w gąszczu przepisów i procedur dostajesz gęsiej skórki? Rejestracja samochodu nie musi być drogą przez mękę! Nie trzeba także zagłębiać się w rozporządzenia i ustawy, aby wszystko poszło szybko i sprawnie. Wystarczy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy załatwią za nas większość formalności i przygotują wniosek do rejestracji pojazdu.
Spis treści:
Nowe tablice i dowód rejestracyjny – nie taki diabeł straszny, jak do malują!
To oczywiste, że wizyta w urzędzie, pod presją czasu i wzroku innych oczekujących w kolejce nie jest najmilszym doświadczeniem. Rejestrując auto po raz pierwszy w życiu, zawiłości przepisów mogą być dla nas barierą nie do przejścia. Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, próbując jednocześnie szukać odpowiedzi w internecie. Warto pamiętać, że drobne przeoczenie lub pomyłka może skutkować tym, że od okienka odejdziemy z niczym i konieczna będzie kolejna wizyta w urzędzie. Lepiej więc dobrze przygotować się jeszcze na długo przed wyruszeniem z domu. Wzór wniosek o rejestrację pojazdu możemy pobrać ze strony urzędu. Tam także znajdziemy podstawowe podpowiedzi – dotyczące m.in. tego, jak powinien być wypełniony taki formularz. Częstym błędem jest pomijanie załączników. Każdy urząd ściśle określa co powinno być dołączone do wniosku – przede wszystkim dotychczasowe dokumenty auta i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC.
Wypełniamy wniosek o przerejestrowanie samochodu z pomocą specjalisty
Pomocna dłoń w tego typu sprawach to nie tylko wygoda czy oszczędność czasu. Warto na to spojrzeć także z perspektywy braku zmartwień. Robiąc coś, na czym się nie znamy, na własną rękę, ryzykujemy popełnieniem błędu, którego konsekwencje mogą ujawnić się po dłuższym czasie. Przykład? Niedopełnienie obowiązku poinformowania urzędu o zmianie auta i pominięty wniosek o przerejestrowanie pojazdu. Roztargnienie, chwila nieuwagi czy rozkojarzenie – to wystarczy, aby umknął nam ważny szczegół, a reperkusje mogą pojawić się np. wskutek policyjnej kontroli. Warto mieć na uwadze, że po ostatnich zmianach przepisy przewidują surowsze kary nawet za drobne przewinienia.
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy pomagającej w procesie rejestracji, zyskujemy pewność, że działamy w pełni zgodnie z przepisami. Taki specjalista, mając duże doświadczenie w tej dziedzinie wypełni właściwy wzór wniosku o rejestrację pojazdu i zadba o to, aby dalsza cześć procesu przebiegała bez przeszkód. Pomoże również przy kompletowaniu wymaganych załączników i w razie potrzeby uzupełni braki lub poprawi nieścisłości. Mówiąc obrazowo, powierzając rejestrację auta firmie, mamy problem z głowy – interesuje nas tylko efekt, czyli wydany dowód rejestracyjny i tablice do naszego samochodu. Prawda, że wygodne?
Auto z zagranicy a wniosek rejestracji
Z usług wyspecjalizowanych firm tej branży warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy sprawa rejestracji nie jest taka oczywista – chodzi o przypadki nieco bardziej złożone, które mogą być wyzwaniem nawet dla osób, które mają już jakieś pojęcie o realiach urzędu. Tak bywa np. przy sprowadzaniu auta z zagranicy. Sam proces nie jest przesadnie skomplikowany, ale jeśli nie robimy tego na co dzień, mogą umknąć nam zmiany w przepisach wprowadzane przez ustawodawcę. Nie oszukujmy się – nie wszystkie nowości w tym zakresie są nagłaśniane przez media, a nawet jeśli tak się dzieje, nie zawsze rozwiewa to pojawiające się wątpliwości w zakresie interpretacji.
Bywa też, że auto ma „bogatą przeszłość”, nieścisłości w dokumentach lub wręcz pewne braki w papierach. Czy będzie to przeszkodą przy rejestracji? Co powie urzędnik? Czy samochód zabytkowy, sprowadzony jako mienie przesiedleńcze oznacza, że trzeba wypełnić inny wniosek o rejestrację pojazdu? Takich pytań może być całe mnóstwo, a znalezienie konkretnej i wiążącej odpowiedzi w sieci jest niemal niemożliwe. Pomoc pośrednika w zakresie rejestracji auta w takim przypadku to wydatne ułatwienie życia i większy komfort psychiczny. Nie brakuje osób, dla których są to atuty warte wydania dodatkowych pieniędzy.
Na co zwrócić uwagę rejestrując samochód?
Proces rejestracji określają centralne przepisy, dlatego niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy, procedura będzie wyglądać niemal identycznie. Różnice dotyczą technicznych kwestii – np. sposobu obsługi przy okienku czy metody umawiania się do urzędu.
Niezależnie od tego jaki pojazd rejestrujemy, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:
- Zadbajmy o zabranie ze sobą wymaganych dokumentów – np. karty pojazdu i oryginału dokumentu zakupu. Najczęstszy błąd to posiadanie jedynie kserokopii umowy. Nie przejdzie także umowa w obcym języku bez tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego.
- Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór powinien być aktualny i pochodzić ze strony urzędu w którym będziemy go składać. Pamiętajmy, że wnioski też ulegają zmianom – jeśli odszukamy na komputerze plik z wnioskiem sprzed kilku lat, nie drukujmy go i nie wypełniajmy – możemy w ten sposób narobić sobie dodatkowej pracy.
- Zwróćmy uwagę na nieco inne wymagania w zależności od tego czy rejestrujemy pojazd po raz pierwszy w Polsce, czy jedynie przerejestrowujemy. W każdym z tych przypadków wymagane mogą być inne dokumenty. Ponadto, więcej formalności wymaga rejestracja samochodu przywiezionego z zagranicy – upewnijmy się, że dysponujemy dokumentami auta wraz z tłumaczeniem
- Pilnujmy terminów – zgodnie z przepisami na przerejestrowanie auta po zakupie mamy 30 dni. Jeśli nie dochowamy tego terminu narażamy się na dotkliwe kary
- Uważajmy na zgodność danych – bywa, że niewielki błąd w nazwisku czy adresie będzie niezauważony do samego końca – taka literówka może być w przyszłości źródłem wielu kłopotów
- Wizyta w wydziale komunikacji nie zawsze musi być związana z zakupem pojazdu – także przy zmianie miejsca zamieszkania lub dokonaniu zmian w aucie – np. montażu haka holowniczego – konieczna będzie aktualizacja w dowodzie rejestracyjnym.