fbpx

Umowa kupna i sprzedaży samochodu

Umowa kupna i sprzedaży samochodu

Sprzedaż lub zakup auta bywa jednym z najbardziej stresujących momentów w życiu. Podobne emocje towarzyszyć mogą zakupie domu lub mieszkania. Jak przygotować się do takiej transakcji i zabezpieczyć się przed kosztowną wpadką?

Spis treści:

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – jak się za to zabrać?

Nie taki wilk straszny, jak go malują – choć formalności mogą przytłoczyć, zwłaszcza osoby mające styczność z tematem po raz pierwszy, w gruncie rzeczy całość nie jest przesadnie skomplikowana. Przede wszystkim, warto pamiętać, że przy transakcjach tego typu dobrze jest zachować zimną głowę. Emocje nie są dobrym doradcą, a w pośpiechu, nerwach czy będąc podekscytowanym – łatwiej o pomyłkę czy przeoczenie.

Aby poradzić sobie ze stresem, dobrze jest najpierw przygotować się „na sucho”. Sprawdźmy w internecie – np. na stronie najbliższego wydziału komunikacji – listę wymaganych dokumentów, potrzebnych do zarejestrowania auta. Taka wiedza pomoże nam już w czasie transakcji – nie zapomnimy zapytać sprzedającego chociażby o to, czy posiada wszystkie wymagane dokumenty auta.

Nie ma jednego, odgórnie ustalonego wzoru umowy, zawieranej z osobą sprzedającą samochód. Najważniejsze, jest to, aby w treści dokumentu zawarte zostały najpotrzebniejsze informacje:

  • dane sprzedającego i kupującego – zarówno imię i nazwisko, ale także adres oraz dane dokumentu tożsamości. Ważne – umowa sprzedaży musi zawierać prawdziwe dane, nie wahajmy się zatem przed zweryfikowaniem danych podawanych nam przez drugą stronę.
  • Datę i miejsce zawierania transakcji
  • Dane współwłaścicieli pojazdu
  • Cenę sprzedaży
  • Dane przedmiotu umowy – marka, model, rok produkcji, numer VIN – jednym słowem wszystko, co istotnie opisuje sprzedawane auto. Numer rejestracyjny i przebieg to także informacje, które powinny znaleźć się w umowie. Pojazd ma wady, wpływające na cenę? Napisz o tym! Taka adnotacja może być bardzo pomocna przy rozstrzyganiu ewentualnych, przyszłych sporów
  • Podpisy – nie można o tym zapomnieć, bo bez nich umowa jest nieważna. Co istotne – podpisać się muszą obie strony – także te osoby, które widnieją w dowodzie jako współwłaściciele.

Podpisy złożone i co dalej?

Umowa sprzedaży samochodu to formalnie dokument. W związku z tym, jej podpisanie wywołuje określone skutki prawne. Chociażby takie, że od momentu podpisania umowy kupna samochodu rozpoczyna się bieg terminu, w którym musimy dokonać zgłoszenia do wydziału komunikacji. Mamy na to 30 dni. Poza tym, fakt sprzedaży trzeba także zgłosić ubezpieczycielowi. Posiadana polisa OC zostanie wygaszona – i to niezależnie od tego, czy wykupiliśmy ją w całości, czy płatności realizujemy w ratach. Zgodnie z prawem, możemy domagać się zwrotu pieniędzy za czas, którego nie wykorzystamy.

Jest jeszcze jedno miejsce, które trzeba odwiedzić po tym, jak umowa kupna samochodu zostanie zawarta. To urząd skarbowy. A skoro urząd skarbowy, to i podatek – w przypadku zakupu od osoby prywatnej, konieczne będzie uregulowanie należności z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. To 2% wartości przedmiotu umowy. Ale uwaga – nie chodzi wcale o wartość na umowie. Liczy się rynkowa wartość auta. Dlatego umowa kupna sprzedaży auta z wpisaną zaniżoną kwotą to kiepski pomysł. Urzędnicy nie nabiorą się na taką sztuczkę i wyliczą podatek w oparciu o dane z rynku aut używanych.

Kto płaci podatek? Najczęściej kupujący. Ale nie jest to regułą. Przepisy nie narzucają takiego obowiązku żadnej ze stron, zatem to kwestia ustaleń jeszcze na etapie negocjacji. Zadbajmy o to, aby umowa kupno samochodu zawierała adnotację o tym, kto będzie zobowiązany do zapłacenia podatku.

Samo dokonanie opłaty nie jest trudne. W ciągu 14 dni od daty na umowie składamy deklarację PCC-3. I tyle. Oczywiście, są wyjątki. Podatku nie płaci się, jeśli samochód został kupiony na własny użytek osoby z niepełnosprawnością. A także, gdy wartość pojazdu nie przekracza tysiąca złotych.

Ubezpiecz kupiony samochód

Jeśli to my jesteśmy stroną kupującą, oprócz wspomnianego wcześniej podatku trzeba pamiętać także o ubezpieczeniu. Żaden samochód nie może poruszać się po drogach publicznych bez ważnego ubezpieczenia OC. Zatem jedną z pierwszych czynności powinno być uregulowanie tej kwestii. Opcje mamy dwie – albo zdecydujemy się kontynuować poprzednią polisę, która zawarta byłą na dotychczasowego właściciela. W takim przypadku, ubezpieczyciel przeliczy nam stawkę, uwzględniając m.in. nasze zniżki. Jeśli oferta będzie korzystna – warto ją przyjąć. Ale w dobie Internetu, wyliczenie składki w innym towarzystwie to kwestia kilku kliknięć. Nie brakuje serwisów ułatwiających porównanie ofert. Jest szansa, że ubezpieczenie znajdziemy w interesującej nas kwocie, a do zakupu nie trzeba nawet ruszać się z domu – wszystko załatwimy przez internet i to w kilkanaście minut.

Umowa kupna sprzedaży i druk potwierdzający zawarcie polisy OC to dwa podstawowe dokumenty, o które poprosi nas urzędnik w wydziale komunikacji, gdy przyjdziemy w celu przerejestrowania auta na siebie. Potrzebne będą także aktualne tablice rejestracyjne, karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny.

Z kolei dla osoby, która właśnie pojazd sprzedała, umowa kupno sprzedaż samochodu to podstawa do tego, aby uregulować urzędowe kwestie – czyli wykreślić fakt zarejestrowania na siebie danego auta. Zaniedbanie tej kwestii może mieć przykre konsekwencje, lepiej więc dołożyć wszelkich starań, aby w „papierach” wszystko było w porządku. Kiedy już zgłosimy fakt sprzedaży samochodu w urzędzie, a także u ubezpieczyciela – umowa kupna sprzedaży samochodu powinna trafić do segregatora – co najmniej na kilka lat. Warto posiadać dowód dokonanej transakcji.

Sprzedaż auta a wielu właścicieli

Jak sprawa wygląda w sytuacji, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela? Z formalnego punktu widzenia, procedura przebiega niemal identycznie jak przy zakupie od jednej osoby. Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel wygląda identycznie, ale we wszystkich wymaganych polach trzeba podać dane wszystkich współwłaścicieli. Na samym końcu niezbędne będą także podpisy.

Kolejna kwestia – choć może wydawać się oczywista – każda z tych osób musi wyrazić zgodę na dokonanie transakcji. Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciele będzie nieważna, jeśli okaże się, że spisano ją bez wiedzy lub wbrew woli którejkolwiek z osób wymienionych w dowodzie rejestracyjnym.

Bywa i tak, że umowa dotyczy wyłączne transakcji pomiędzy współwłaścicielami – dzieje się tak w przypadku, gdy osoba posiadająca auto „ na spółkę” np. z członkiem rodziny, decyduje się na sprzedaż swojej części. Po spisaniu umowy – niekoniecznie sprzedaży, ale np. darowizny, w świetle prawa samochód stanie się własnością już tylko jednej osoby.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×