fbpx

Tablice rejestracyjne Dubaj

Tablice rejestracyjne Dubaj

Spis treści:

 1. System rejestracji pojazdów w Dubaju – podstawowe informacje
 2. Procedury rejestracji pojazdów w Dubaju
 3. Informacje o numerach rejestracyjnych w Dubaju
 4. Ile kosztują Dubajskie tablice rejestracyjne?
 5. Ciekawostka: Wyjątkowa tablica rejestracyjna za 9,5 miliona dolarów
 6. Podsumowanie

Zjednoczone Emiraty Arabskie ustrojowo są państwem federalnym, w skład którego wchodzi siedem Emiratów. Najbardziej znanym jest słynny Dubaj. W przypadku Emiratów nie ma jednolitego systemu rejestracji pojazdów. Tablice w każdym regionie są inne. Jak otrzymać tablice rejestracyjne dla pojazdu w Dubaju? W artykule przyjrzymy się bliżej, jak funkcjonuje procedura rejestracji samochodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

System rejestracji pojazdów w Dubaju – podstawowe informacje

Jak długo trwa proces rejestracji pojazdu i otrzymania tablic rejestracyjnych w Dubaju? Czas rejestracji zależy od kilku czynników, w tym od czasu ubiegania się o dokumentację. Gdy już mamy wszystko, co niezbędne, to proces trwa około 2 do 3 godzin.  

W Dubaju rejestracja wymaga odnawiania, ponieważ jest ważna przez rok czasu. Po roku następuje jeszcze miesiąc karencji po wygaśnięciu rejestracji, a po tym czasie zostanie naliczona opłata karna. Oficjalnie zarejestrowany pojazd w Dubaju jest raczej  sprawny i w przypadku zakupu takiego auta, można liczyć na dopuszczenie go do ruchu w Polsce. Jednak mimo wszystko, dla bezpieczeństwa import samochodów z Dubaju warto przekazać komuś doświadczonemu, jak np. firmie Carfactor.

Procedury rejestracji pojazdów w Dubaju

Jakie są procedury rejestracji pojazdów i otrzymywania tablic rejestracyjnych w Dubaju? Właściciele nowych pojazdów w Zjednoczonych Emiratach mogą przystąpić do rejestracji poprzez stronę internetową RTA. Do rejestracji nowego samochodu w Dubaju niezbędne jest złożenie pakietu dokumentów. Aby zarejestrować nowe auto, trzeba posiadać jeden z dokumentów:

 • ważną wizę pobytową,
 • umowę najmu w Dubaju na nazwisko wnioskodawcy,
 • kopię paszportu.

Następnie przesyła się pakiet dokumentów do rejestracji obejmujący:

 • plik ruchu,
 • dowód osobisty,
 • kopię paszportu,
 • kartę celna ZEA / świadectwo posiadania,
 • umowę sprzedaży,
 • ubezpieczenie pojazdu,
 • pismo z banku, jeśli to samochód na kredyt.

W przypadku używanego auta z Dubaju dodatkowo trzeba przesłać świadectwo przeglądu pojazdu certyfikat ubezpieczenia, oryginalny identyfikator Emiratów oraz kopię wizy pobytowej kupującego.

Informacje o numerach rejestracyjnych w Dubaju

Tablice rejestracyjne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w zależności od regionu mają inne oznaczenia. W Dubaju są numery złożone z jednej litery i czterech lub pięciu cyfr. Białe tablice rejestracyjne mają dodatkowo napisaną po arabsku i angielsku nazwę emiratu.

Ile kosztują Dubajskie tablice rejestracyjne?

Opłaty rejestracyjne mogą różnić się w zależności od wieku auta i jego specyfikacji. Standardowo koszty wyglądają następująco:

 • opłata rejestracyjna, która kosztuje 420 AED,
 • opłata za tablicę rejestracyjną, która wynosi od 35 AED do 60 AED,
 • opłata za badania techniczne, która waha się od 150 do 250 AED,
 • opłata za plik ruchu drogowego, wynosząca 220 AED.

Ciekawostka: Wyjątkowa tablica rejestracyjna za 9,5 miliona dolarów

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich organizuje się zbiórki charytatywne. Jedną z nich jest 1 Billion Meals (miliard posiłków dla potrzebujących). Datki wpłaca się na konto organizacji, ale też można uczestniczyć w aukcjach, jak np. Most Noble Numbers, czyli licytacji najbardziej pożądanych numerów rejestracyjnych. Szczęśliwy zwycięzca nabył tak tablicę z numerem AA 8 za ponad 9,5 mln dolarów.

Podsumowanie

Warto wspomnieć, że sprowadzenie auta z Dubaju bywa bardzo korzystną inwestycją. Samochody tam są dużo tańsze i nawet koszt sprowadzenia auta z Dubaju nie zaniża znacznie tej opłacalności. Jest tam też większy wybór pojazdów. Są one w dobrym stanie technicznym i mają lepsze wyposażenie. Samodzielny zakup jest jednak niewskazany. Oprócz załatwienia formalności potrzebny jest też transport auta z Dubaju, który może zorganizować doświadczony pośrednik jakim jest Carfactor.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×