fbpx

Badanie techniczne samochodu – baza wiedzy w pigułce

Badanie techniczne samochodu – baza wiedzy w pigułce

Przegląd samochodu to obowiązkowe badanie techniczne auta. Badaniu musi zostać poddany każdy samochód dopuszczony do ruchu – tylko wówczas możemy się nim legalnie poruszać. Przegląd techniczny polega na sprawdzeniu ogólnego stanu pojazdu – dzięki temu właściciel otrzymuje informację, czy autem można się bezpiecznie poruszać. Badanie przeprowadza się co roku, jednak w przypadku nowych aut, pierwszy przegląd można wykonać po 3 latach, licząc od daty pierwszej rejestracji. W artykule przedstawiamy następujące zagadnienia:

Spis treści:

 

Jak wygląda badanie techniczne auta?

Przegląd techniczny samochodu jest niezbędny, aby został on dopuszczony do ruchu drogowego. Nowe pojazdy, po raz pierwszy rejestrowane w Polsce, są poddawane badaniu po trzech latach, a następnie po dwóch. Kolejny przegląd wykonuje się już regularnie raz w roku. Warto dodać, że auta zabytkowe są sprawdzane jedynie przed zarejestrowaniem – później właścicieli zwalnia się z corocznego przeglądu. Brak przeglądu auta może nawet skutkować mandatem w wysokości 500 zł oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Badanie techniczne pojazdu – przebieg

Przepisy jasno mówią, że badania techniczne muszą być przeprowadzane w stacji kontroli pojazdów (SKP), których na terenie naszego kraju jest mnóstwo – około 4 tysięcy. Badanie jest przeprowadzane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Diagnosta ocenia dokładny stan pojazdu, jego dysfunkcje (czyli luzy) w układzie kierowniczym oraz w zawieszeniu. Istotne jest skontrolowanie stopnia tłumienia drgań z przodu i z tyłu, czyli amortyzatorów. Jednym z najważniejszych punktów jest sprawdzenie hamulców, a dokładniej grubości klocków hamulcowych, siły hamowania i zacisków hamulcowych. Diagnosta ocenia również reflektory i barwę światła – czy wszystko jest zgodne z homologacją.  Badaniu technicznemu podlega też emisja spalin, a także ewentualne wycieki płynów. Należy podkreślić, że jeśli z samochodu wydobywa się płyn (np. olej silnikowy z dolnej pokrywy silnika), to nie przejdzie on pomyślnie kontroli. Tego typu usterki są bardzo często lekceważone, jednakże ich konsekwencje mogą być poważne.

Podsumowując, podczas badania technicznego, ocenia się następujące elementy wpływające na bezpieczeństwo:

 • silnik i emisja spalin,
 • układ hamulcowy,
 • układ kierowniczy,
 • układ wydechowy,
 • oświetlenie,
 • elementy nośne nadwozia (także szyby),
 • zawieszenie,
 • stan opon,
 • stan pasów bezpieczeństwa,
 • obowiązkowe wyposażenie samochodu (gaśnica ABC i trójkąt ostrzegawczy).

Warto dodać, że diagnosta, przeprowadzając przegląd auta, sprawdza też zgodność numeru VIN na silniku i nadwoziu i porównuje go z numerem z dowodu rejestracyjnego.

Prócz obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu, a więc gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, warto mieć przy sobie też kamizelkę osobową, linkę holowniczą i apteczkę pierwszej pomocy.

Badanie techniczne auta z instalacją gazową

Badania techniczne pojazdu z instalacją gazową (czyli LPG i CNG) jest droższe od standardowego, gdyż obecnie kosztuje 162 zł (98 zł za standardowe badanie + 1 zł na rzecz Centrali Ewidencji Pojazdów i Kierowców + 63 zł za specjalistyczne badanie instalacji gazowej). Stawiając się na badanie, należy ze sobą zabrać zaświadczenie o legalizacji instalacji gazowej (oczywiście oprócz dowodu rejestracyjnego) i przedstawić ważną homologację (na ogół wystawia się ją na 10 lat). Diagnosta sprawdza te same elementy, co w aucie na benzynę, ale też szczelność instalacji gazowej.

Przegląd rejestracyjny a wykrycie usterek

Jeśli podczas przeglądu zostaną wykryte usterki zagrażające bezpieczeństwu, to diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i wysyła go do wydziału komunikacji. Oznacza to, że samochodem nie można się poruszać po drogach. Osoba przeprowadzająca badanie musi sfotografować każdą wykrytą usterkę i umieścić ją w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Dopiero po usunięciu usterek z auta (właściciel pojazdu ma na to 2 tygodnie), powtórnym zgłoszeniu się na przegląd (oraz uiszczeniu opłaty) i pozytywnym wyniku badania, można nim jeździć.

Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu?

Żeby móc się legalnie poruszać autem, raz w roku musi ono przejść przez przegląd techniczny. Jakie zatem są koszty?

Cena badania technicznego jest ustalana przez rząd. W każdej stacji kontroli pojazdów na terenie Polski zapłacimy taką samą kwotę. Cennik od wielu lat przedstawia się następująco:

 • Przegląd samochodu osobowego – 99 zł
 • Przegląd auta wyposażonego w instalację LPG – 162 zł
 • Przegląd okresowy motocykla – 62 zł
 • Przegląd okresowy ciężarówki – 153 zł

Do powyższych kwot dolicza się opłatę ewidencyjną wynoszącą 1 zł. Obecnie pieniądze za przegląd należy wpłacić przed rozpoczęciem badania. W przypadku wykrycia usterek i niedopuszczenia auta do ruchu opłata nie zostanie zwrócona.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×