fbpx

Kuna – niszczyciel Twojego auta

Kuna – niszczyciel Twojego auta

Coraz więcej słyszy się o kunach. Gryzonie podstępnie dobierają się do samochodów, siejąc spustoszenie pod maską. Mało tego, te niewielkie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do nowego lokum i nie tak łatwo się ich pozbyć. Szkody spowodowane przez kuny mogą być olbrzymie. Podpowiadamy jak pozbyć się tych podstępnych gryzoni!

Spis treści:

 

Kuna w samochodzie – jak rozpoznać?

Kuny to podstępne drapieżniki z rodziny łasicowatych, które mimo niewielkich rozmiarów, są w stanie narobić wiele szkód. Jeszcze jakiś czas temu nie były one szczególnie problematyczne i ataki kun na auta zdarzały się sporadycznie. Dzisiaj stają się prawdziwą plagą. Warto podkreślić, że kuna potrafi bardziej zaszkodzić, niż się wydaje. Jeżeli zacznie gryźć odpowiednie kable, to może wywołać nawet poważne zwarcie. Jak rozpoznać, że kuna atakuje nasz samochód i jakie są ślady kuny?

O tym, że szkodnik upatrzył sobie nasze auto, dowiadujemy się przypadkowo, niemniej kiedy zajrzymy głębiej, to zauważymy ślady. Często są sytuacje, kiedy po prostu chcemy odpalić auto i coś nie styka. Otwieramy maskę i widzimy przeżarte kable i ślady kuny, których nie da się przeoczyć. O wizytach gryzoni świadczą również ślady łap na masce. Innymi wskazówkami mogą być pozostawione resztki pożywienia i zanieczyszczenia pod maską. Oczywistym tropem są również kupy kuny, które ciężko przeoczyć.

Kuna w samochodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o tym gryzoniu

Kiedy kuna wychodzi? Głównie w nocy. Jest dosyć hałaśliwa, gryzie kable i instalacje. Pozostawione odchody kuny oraz ich charakterystyczny zapach sprawiają, że nie będziemy mieli problemów z rozpoznaniem, że szkodnik szuka sobie nowego terytorium – czyli np. naszego auta. W ciągu dnia gryzonia raczej nie spotkamy. Wieczorami często szuka jedzenia na śmietnikach. Jeśli zauważymy małe zwierzątko podobne do łasiczki przy śmietniku, to możemy być niemalże pewni, że to kuna. Czym się żywi szkodnik? Prócz znalezisk ze śmietnika, lubi jeść gryzonie, ptaki, żaby, owady, ale też owoce.

Dlaczego kuny niszczą samochody?

Poddasze, strych, piwnice – to miejsca, gdzie często grasuje kuna. Zwierzę to jest terytorialne i jeśli „zadomowi” się w naszym samochodzie, to potraktuje je jako swój teren. Pozostawia swój zapach, który utrzymuje się dobrych kilka miesięcy. Kiedy jednak nasze auto postanowi sprawdzić druga kuna, to wyczuje ona zapach konkurencji i wpadnie we wściekłość. W efekcie może zniszczyć mnóstwo elementów, takich jak gumowe przewody, kable i wszystkie inne rzeczy, które znajdzie pod maską.

Jakie szkody powoduje kuna?

Szkody powodowane przez te kuny mogą być olbrzymie. Warto zaznaczyć, że walka z gryzoniami nie jest łatwa, bo zwierzęta te są pod ochroną. Lista awarii, jakie powoduje niszczyciel, jest naprawdę długa. Przegryzanie kabli, przewodów i innych gumowych elementów – wszystko to wiąże się z naprawami, nieraz bardzo kosztownymi. Usterki elektryki i elektroniki to najczęstsze szkody. Inne uszkodzenia to pogryzione przewody wysokiego napięcia – w skrajnych sytuacjach może dojść do groźnego zwarcia. Do typowych szkód spowodowanych przez kuny możemy zaliczyć pogryzione przewody chłodnicze, które mogą spowodować nawet zatarcie silnika, wężyki paliwowe, elementy układu dolotowego i układu doładowania. Całość zniszczeń zależy od modelu auta i ilości przewodów, także tych niezabezpieczonych. W zasadzie wszystko to, co znajduje się pod maską, może paść atakiem kuny. Im więcej czasu miało zwierzę, tym poważniejsze mogą być skutki jego zabawy.

Jak pozbyć się kun?

Kiedyś polscy mechanicy dziwili się, gdy widzieli odstraszacze na kuny montowane pod maskami sprowadzanych aut. Dzisiaj już są one instalowane w coraz większej ilości samochodów. Istnieją różne sposoby na zapobieganie i pozbycie się kun. Ciężko określić, który z nich jest najlepszy. Niektórym zdarza się łączyć kilka metod lub też po kolei je testować. Warto na bieżąco sprawdzać auto – dzięki temu zauważymy pierwsze ślady gryzonia w postaci choćby resztek jedzenia pod maską. Innym znakiem może być np. kupa kuny. Dzięki regularnemu kontrolowaniu samochodu możemy sporo zaoszczędzić na naprawach i szybko wcielić w życie działania.

Jakie są skuteczne sposoby na odstraszenie kuny od naszego samochodu?

Wśród najczęściej wykorzystywanych metod na pozbycie się kun z samochodu wymienia się:

  • odstraszacze elektryczne

Odstraszacze elektryczne działają w ten sposób, że rażą gryzonie prądem. Co ważne, nie zabijają one kun. Możemy wybierać spośród urządzeń zasilanych bateriami lub z akumulatora. Jeśli nasze auto jest nowoczesne i naszpikowane elektroniką, to wskazany jest pierwszy typ odstraszaczy. Mają one postać płytek, które montuje się w odpowiednich miejscach – tych, w których kuna może narobić spustoszenia. Dzięki płytkom kuna nie dostanie się do komory silnika. Mechanicy montujący odstraszacze powinni umieścić tabliczki informujące o istnieniu takich elementów – dzięki temu inne osoby naprawiające nasze auto będą bezpieczni. Odstraszacze elektryczne możemy zakupić za około 300 zł.

  • Odstraszacze dźwiękowe

Generujące dźwięki, które słyszą szkodniki, natomiast ludzie nie. Niektórzy skarżą się, że metoda ta nie jest skuteczna – kuny przyzwyczajają się do nowych dźwięków.

  • Odstraszacze zapachowe

Oprócz odstraszaczy elektrycznych montowanych w komorze silnika i dźwiękowych dostępne są jeszcze chemiczne. Specjalne zawieszki zapachowe mają za zadanie spłoszyć szkodniki. Tutaj jednak również istnieje ryzyko, że kuny się do nich po prostu przyzwyczają i dalej będą atakować.

  • Zabezpieczenie kabli i przewodów

Każdy właściciel auta powinien zainwestować w osłony kabli i przewodów i regularnie sprawdzać, w jakim są one stanie. Odpowiedniej jakości osłony zabezpieczają przewody przed ugryzieniem kuny.

  • Zabezpieczenie miejsc parkingowych

Prócz odstraszaczy montowanych w autach, warto inwestować w te, umieszczane w garażach i na miejscach parkingowych. Być może dzięki temu, kuny nie będą chciały zbliżać się do samochodu.

  • Domowe sposoby na pozbycie się kun z auta

Sporo osób, działa domowymi sposobami, kiedy tylko zauważy ślady, jakie pozostawia kuna pod maską. Odchody to jedna ze wskazówek. Warto dokładnie sprawdzać pod tym kątem auto – dzięki temu możemy od razu próbować pozbyć się szkodników. Wśród takich domowych sposobów wymienia się np. zawieszanie kostek do WC, odświeżaczy powietrza, specjalnych zawieszek zapachowych. Czy metody te są skuteczne? Generalnie niezbyt, gdyż kuny przyzwyczajają się do zapachów i nie dają się spłoszyć.

Podsumowanie

Mimo tego, że kuny to stosunkowo niewielkie gryzonie, to mogą spowodować uszkodzenia pod maską, za naprawę których przyjdzie nam słono zapłacić. Warto zwrócić uwagę na to, że zwierzęta te coraz częściej się pojawiają i to w różnych miejscach. Właśnie dlatego, dobrze jest raz na jakiś czas po prostu sprawdzić samochód i zerknąć na to, co jest pod maską.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×