Większość kierowców doskonale zna niepokój, który pojawia się, gdy jakaś kontrolka w samochodzie zaczyna się świecić. Oczywiście nie każda jest powodem do paniki, niemniej obecnie jest ich tyle, że nie zawsze wszystkie rozpoznajemy. W artykule znajdzie opis kontrolek na desce rozdzielczej i odpowiedzi na pytania:
Spis treści:
- Kontrolki w aucie – rodzaje
- Zielone i niebieskie kontrolki w aucie – co oznaczają?
- Żółta kontrolka na desce rozdzielczej – czy ostrzega przed awarią?
- Czerwone kontrolki w samochodzie
- Kontrolka silnika – co oznacza?
- Co oznacza kontrolka w samochodzie?
Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co oznaczają poszczególne kontrolki samochodowe.
Kontrolki w aucie – rodzaje
Kiedyś kontrolki dotyczyły tylko podstawowych funkcji w samochodzie i było ich niewiele. Dzisiaj już przekazują mnóstwo informacji. W nowych autach część komunikatów wyskakujących na desce rozdzielczej może zaskoczyć. Niemniej informacje o tym, co one oznaczają, wyświetlają się przeważnie na ekranie.
Należy podkreślić, że nie wszystkie informacje od razu muszą oznaczać coś poważnego i wiązać się z wizytą u mechanika. Nawet jeżeli nie znasz się motoryzacji, to warto orientować się choćby w podstawowych kontrolkach. Dzięki temu będziesz wiedzieć, kiedy zatrzymać auto i zamówić lawetę, kiedy udać się do mechanika, a kiedy po prostu we własnym zakresie wykonać określoną czynność.
Sam kolor kontrolek określa funkcje, jakie pełnią. Pamiętaj, że jeśli kontrolka zapala się tylko na sekundkę, to najprawdopodobniej następuje test określonej części.
Ze względu na kolory, kontrolki w aucie dzielą się na kilka grup.
Zielone i niebieskie kontrolki w aucie – co oznaczają?
Zielone lub niebieskie kontrolki nie są sygnałem do niepokoju. Pełnią one funkcję informacyjną i przekazują, że wszystko działa, jak należy. Na ogół dotyczą one oświetlenia zewnętrznego, tempomatu i ułatwień, takich jak np. system wspomagania parkowania. W niektórych samochodach spotyka się również kontrolki informujące o tym, że poduszki powietrzne działają odpowiednio. Warto podkreślić, że zielone kontrolki po prostu podpowiadają, co obecnie w aucie jest włączone.
Żółta kontrolka na desce rozdzielczej – czy ostrzega przed awarią?
Żółte kontrolki ostrzegają, ale wcale nie muszą symbolizować czegoś groźnego. Wbrew powszechnej opinii, nie muszą one oznaczać zbliżającej się awarii samochodu. Ikony żółte i pomarańczowe pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawcze. Sygnalizują one, że poszczególne podzespoły nie działają tak, jak należy lub też, że np. jakiś płyn się kończy, czy też o tym, że coś w aucie należy skorygować (np. dopompować opony). Czasami mogą one wskazywać na to, że kierowca ma podjąć jakąś interwencję. Żółte kontrolki nieraz przekazują informację, że światła przeciwmgielne są włączone lub też, że działa ogrzewanie tylnej szyby.
Czerwone kontrolki w samochodzie
Czerwony kolor kontrolki to sygnał, na który należy zwrócić uwagę. Nigdy nie należy ich lekceważyć, ale też nie trzeba od razu panikować. Nieraz ikony wyświetlane na czerwono mają charakter ostrzegawczy (np. sygnalizują, że należy zapiąć pasy bezpieczeństwa lub zwolnić dźwignię hamulca ręcznego). Oznaczają one na ogół bezwzględny nakaz zatrzymania się, gdyż dalsza jazda może być niebezpieczna lub niemożliwa. Często sygnalizują one poważną awarię. Czerwony kolor kontrolki może ostrzegać o awarii istotnych podzespołów pojazdu, choć nie zawsze tak jest.
Kontrolka silnika – co oznacza?
Zapalenie się kontrolki check engine jest poważniejszą sprawą. Oczywiście nie zawsze musi być ona powodem do paniki. Najczęściej możemy się spotkać z opiniami, że kontrolka systemu wtrysku paliwa (ang. Check Engine) oznacza awarię silnika. W przypadku zapalenia się jej zalecana jest jak najszybsza wizyta u mechanika – tym samym z zapaloną kontrolką możemy dojechać do serwisu. Dzięki szybkiej wizycie zapobiega się poważniejszej awarii i wyższym kosztom jej usunięcia. Nieraz ikona check engine pojawia się po zatankowaniu paliwa niskiej jakości. Po wlaniu paliwa lepszej jakości może ona zgasnąć. Czasami ikona check engine świeci się na czerwono – i wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta w serwisie.
Kontrolka ta może sygnalizować po prostu jednorazowy błąd silnika. Wówczas po jakimś czasie po prostu gaśnie. Należy jednak podkreślić, że nie wolno ignorować zapalenia się tej kontrolki. Warto na spokojnie zatrzymać auto, odczekać chwilę i na nowo je uruchomić. W przypadku jednorazowego błędu nie zapali się ona ponownie.
Jeżeli jednak jest inaczej i check engine znów się pali lub miga, to niestety oznacza, że sprawa jest poważniejsza – przekazywana jest nam bowiem informacja, że system coś wykrył i powinien to sprawdzić mechanik. Czasem po zapaleniu się kontrolki silnik przechodzi w stan awaryjny i spadają mu obroty – wtedy też trzeba od razu udać się do mechanika lub po prostu wezwać lawetę. Nawet jeśli po ponownym uruchomieniu silnik zaczyna wchodzić na normalne obroty, to czujność kierowcy nie powinna być uśpiona.
Jednorazowe zapalenie się kontrolki check engine – co oznacza?
– tzw. pojedyncze wypadnięcie zapłonu, czyli chwilowe przerywanie pracy silnika (np. kiedy gaśnie nam auto)
– za niskie napięcie w instalacji elektrycznej podczas rozruchu
– zawilgoconą instalację
– nieprawidłowe pomiary czujnika
– pogryzione przewody
Ciągłe palenie się kontrolki „check engine” i utrata mocy silnika – co oznacza?
– objawy zużycia katalizatora (przez sondę lambda)
– przepalenie cewki zapłonowej
– awarię świec zapłonowych lub przewodów
– niepoprawny sygnał z sondy lambda (najczęściej pojawia się w silnikach benzynowych)
– usterkę układu wtryskowego
– uszkodzenie filtra cząstek stałych
– niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR,
– uszkodzenie przepływomierza
– zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki (tylko w silnikach diesla)
Powyższe przykłady to zaledwie część możliwości. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by od razu udać się do serwisu i zdiagnozować problem.
Co oznacza kontrolka w samochodzie?
Lampki kontrolne przekazują różne informacje i ułatwiają nam życie. Mimo tego, że ich niespodziewane zapalenie się wywołuje często niepokój, to otrzymujemy jasny komunikat i ostrzeżenie o problemach. Producenci aut umieszczają je, by zapewnić bezpieczeństwo w czasie jazdy i tak naprawdę często jedynym sygnałem, że coś działa nie tak, jak powinno, są właśnie zapalające się kontrolki w samochodzie. Opis ich funkcji znajduje się w instrukcji auta, po którą sięgają tylko nieliczni. Tymczasem warto orientować się choćby w podstawowych ikonkach, tak by, w razie, gdy się pojawią, od razu zacząć działać i zapobiec poważniejszej awarii. Pamiętajmy, że nie powinno się bagatelizować zapalania się konkretnej lampki. Jeśli będziemy się orientować choćby w podstawowych oznaczeniach, to po prostu bardziej komfortowo będzie się nam jeździło.