fbpx

Małe samochody osobowe – czy tylko do miasta?

Małe samochody osobowe – czy tylko do miasta?

Małe samochody od dawna cieszą się ogromną popularnością, a w ostatnim czasie ich sprzedaż jeszcze szybciej wzrasta. Czy łatwość parkowania i niewielkie spalanie to ich jedyne zalety? Czy małe auto nadaje się wyłącznie do miasta? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Ponadto odpowiadamy na następujące pytanie:

Spis treści:

 

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że małym autem łatwiej się parkuje, porusza po mieście, a poza tym po prostu mniej ono pali. W przypadku kwestii bezpieczeństwa i tego, czy niewielkie samochody nadają się na pojazdy rodzinne, zdania są już podzielone.

Małe samochody osobowe – czy warto kupować?

Obecnie w ofertach różnych producentów możemy znaleźć niewielkie samochody odpowiednie dla każdego klienta. Każdy bezproblemowo zakupi wymarzony egzemplarz. Co istotne, nawet najbardziej wymagająca osoba jest w stanie wybrać coś dla siebie. Należy podkreślić, że dzisiaj auto miejskie nie jest uważane za damski samochód. Co prawda jest to częsty wybór dla kobiet, ale nie tylko.

Europejskie rankingi sprzedaży jasno pokazują, że właśnie samochody małe są tymi, po które najchętniej się sięga. Auta z segmentu A i B reprezentują sobą coraz lepszą jakość. Są one wszechstronne i po niektórych modelach możemy się spodziewać naprawdę wiele.

Mały samochód ma wiele zalet. Przyjemny design i różne udogodnienia to zaledwie część z nich. Przed zakupem małego samochodu warto zorientować się w tym, jakie posiada on wyposażenie. Obecnie różne modele coraz częściej posiadają liczne gadżety w środku, uprzyjemniające podróż. Małe samochody to też wygoda parkowania. Na uwagę zasługuje też elegancki design – producenci dzisiaj oferują modele, które nawet najbardziej wybrednym kierowcom wpadną w oko. Mimo tego, że część osób kupuje je z myślą o poruszaniu się po mieście, to jak najbardziej można się nim wybrać w trasę.

Niewielkie auta mają jeszcze jedną zaletę – na tle większych modeli są one po prostu tanie i ekonomiczne. Prócz tego utrzymują one swoją wartość, a koszty naprawy na ogół nie jest wygórowany.

Czy każdy mały samochód jest ekonomiczny?

Miejskie samochody przeważnie kojarzą się z ekonomią. Rzeczywiście posiadają one na ogół silnik o niewielkiej mocy, co przekłada się na eksploatowanie pojazdu. Warto jednak porównać poszczególne modele, nim zdecydujemy się na zakup.

Czy małe samochody są bezpieczne?

Pytanie o to, czy małe auta są bezpieczne, pada bardzo często. Generalnie wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z rankingiem i przeanalizować systemy bezpieczeństwa. Oczywiście mniejsza masa to mniejsza ochrona, ale nowoczesne niewielkie samochody są wyposażone w odpowiednie systemy gwarantujące bezpieczną podróż.

Małe samochody osobowe z segmentu A

Najmniejsze samochody oznaczone są literą A. Ich długość wynosi około 3,5 metra. Dzięki temu łatwo się nimi parkuje, ale też jeździ. Wykonywanie skomplikowanych manewrów nie przysparza żadnych problemów. Małe autka charakteryzują się niewielkim zużyciem paliwa, co jest szczególnie istotnie. Wpływ na to ma niewielka masa, która mieści się w przedziale 850-1000 kilogramów. Jeśli chodzi o napęd, to przeważnie spotyka się 2, 3 lub 4-cylindrowe konstrukcje. Silniki mają 60-80 koni mechanicznych. Niektórzy producenci oferują modele o wyższych parametrach. Wśród aut z segmentu A, diesle zdarzają się rzadko. Z racji tego, że niewielkie samochody nie są skomplikowane w budowie, to koszty eksploatacji są również niewielkie. Jeśli chodzi o nadwozie, to spotykamy różne modele. Zdarzają się wersje 3 i 5-drzwiowe. Wśród nich możemy wybierać samochody 2-osobowe, ale nie tylko. Pojemność bagażnika to przeważnie 200-280 litrów.

Małe samochody osobowe z segmentu B

Auta osobowe z segmentu B są popularne od dawna i możemy śmiało powiedzieć, że się nie starzeją. Na ulicach w dalszym ciągu widuje się sporo takich samochodów, które mają już ponad 10 lat. Prócz tego, auta z segmentu B często są wykorzystywane również jako samochody rodzinne. Posiadają one więcej przestrzeni niż auta z segmentu A i są od nich wygodniejsze. Sprawdzają się one również podczas wyjazdów rodzinnych i to w dłuższą trasę. Mają one sporo miejsca w kabinie. Średni rozstaw osi w tej klasie na poziomie 250 centymetrów zapewnia sporo miejsca dla czterech osób. Długość nadwozia to przeważnie 4 metry, a nieraz nawet i więcej. Pojemność bagażników waha się od 280 do 350 litrów. Auta z segmentu B kosztują nieco więcej niż najmniejsze auta. Nawet modele używane nie należą do najtańszych, ale płacimy tu także za niezawodność. Ich popularność udowadnia, że warto przemyśleć zakup takiego samochodu.

Małe auta z segmentu kompaktowego

Małe samochody to również te, z segmentu kompakt. Są one wybierane bardzo często jako auta rodzinne. Najnowsze modele mogą się pochwalić naprawdę bogatym wyposażeniem, dzięki czemu jazda takim autem jest przyjemna. Ich cena nie zalicza się do najniższej, bo za małe samochody osobowe z segmentu kompaktowego przyjdzie nam zapłacić około 65-70 tysięcy złotych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że posiadają one przestronne kabiny, pojemny bagażnik, nieraz bogate wyposażenie, a przy tym są bardziej ekonomiczne i zużywają mniejszą ilość paliwa.

Mały samochód — jaki wybrać? Które samochody są godne uwagi?

Podejmując decyzję o zakupie małego samochodu, na ogół myśli się o wygodzie w mieście. W końcu ciężko dyskutować z tym, że takim autem łatwiej się parkuje i porusza. Prócz tego, wybierając model z segmentu kompakt, otrzymuje się pojazd, który sprawdzi się nawet na trasie. Co więcej, mały samochód oznacza też oszczędność, choćby dlatego, że spala mniej benzyny. Z racji niewielkiego silnika płaci się niższą stawkę ubezpieczenia OC. Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić również to, ile kosztują części wymienne. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, na pewno będziemy mieli spory wybór. Zauważmy, że małe auta trzymają swoją cenę, a ich zakup po prostu się opłaca.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×