Porzucone auta w Dubaju to niespotykane w żadnym innym kraju zjawisko. Budzi to zdziwienie, tym bardziej że porzucane nie są stare, wyeksploatowane pojazdy, tylko luksusowe, w dobrym stanie i w pełni sprawne auta. Liczba porzuconych samochodów w Dubaju stwarza poważny problem dla władz i mieszkańców regionu. Jaka jest przyczyna i skala tego problemu? Jak Dubaj sobie z tym radzi? Wyjaśniamy w artykule.
Problem porzuconych pojazdów w ZEA – najważniejsza przyczyna
Samochody warte fortune porzucane są przez właścicieli na parkingach miejskich, przy sklepach czy lotniskach. Milionerzy z Dubaju zostawiają najbardziej luksusowe auta, jak Ferrari, Lamborghini, Porsche, Bentley czy Aston Martin. Jakie są przyczyny porzucania aut w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Powodem jest zadłużenie właścicieli pojazdów i restrykcyjne prawo w Dubaju. Za długi idzie się tam do więzienia, co uniemożliwia nawet próbę spłacenie zobowiązań.
Kto i dlaczego porzuca auta w Dubaju?
W wielu przypadkach dłużnicy to milionerzy i obcokrajowcy, którzy przyjechali tam pracować. Inwestują w luksusowe domy i samochody, które kupują na kredyt. W sytuacji problemów finansowych, np. w związku z utratą pracy, osoby takie nie mogą spłacić zadłużenia. Wystarczy jedna nieopłacona rata, żeby trafić do więzienia. Dlatego, dłużnicy porzucają samochody i inny dobytek, po czym uciekają z Dubaju. Takie auta można kupić na licytacji, dlatego import samochodów z Dubaju cieszy się dużym zainteresowaniem wśród poszukiwaczy okazji.
Liczba porzuconych samochodów w Dubaju – ogólne dane
Luksusowe pojazdy stoją miesiącami zakurzone w różnych miejscach publicznych. Ile samochodów jest porzuconych rocznie w Dubaju? Według statystyk zostawianych jest od 2000 do 3000 luksusowych aut rocznie. Pojazdy te sprzedawane są później w okazyjnych cenach, a koszt sprowadzenia auta z Dubaju nie jest wysoki i nie wpływa na opłacalność zakupu.
Raporty dotyczące ilości porzuconych pojazdów w miastach ZEA wskazują, że ilość nielegalnych porzuconych pojazdów w Dubaju zwiększa się w okresie kryzysów. Przykładowo, sytuacja nasiliła się po 2009 r., kiedy nastąpił światowy kryzys ekonomiczny. Podobne wzmożenie problemu miało miejsce w okresie pandemii covid-19 po 2020 r.
Przepisy dotyczące porzuconych samochodów w Dubaju
Co robi Dubaj w sprawie porzuconych pojazdów? Skala problemu z porzuconymi autami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymusza na władzach podejmowanie odpowiednich kroków. Rozwiązania problemu porzucanych samochodów w Dubaju obejmują poszukiwanie właściciela po odholowaniu auta na policyjny parking. W przypadku nieodebrania do 15 dni samochód jest wystawiany na aukcję albo złomowany, jeżeli jest w złym stanie.
Konsekwencje porzucenia auta w Emiratach
Czy można legalnie porzucić samochód w Dubaju? W praktyce władze nie zwracają uwagi, dopóki porzucony pojazd nie blokuje ruchu, albo mieszkańcy i właściciele sklepów nie zaczną się skarżyć. Dlatego, takie samochody mogą stać przez ponad rok czasu. Jakie są koszty związane z porzuceniem pojazdu w ZEA? Takie auta trzeba odholowywać na parkingi policyjne. Auta w lepszym stanie są sprzedawane na licytacjach, co daje jakieś wpływy do budżetu. Część pojazdów musi być złomowana, ponieważ nie nadają się do sprzedaży. Jeżeli egzemplarz jest w dobrym stanie, warto rozważyć sprowadzenie auta z Dubaju, bo może to być świetna okazja.
Sprawdź również: Import aut z USA
Porzucone auta Dubaj – czy warto kupować taki pojazd?
Porzucone auta w Dubaju – jak kupić? Fenomen porzucanych samochodów w ZEA przyciąga poszukiwaczy okazji z całego świata. Samodzielny zakup jest jednak ryzykowny, bo nie znamy realnego stanu technicznego auta. Pojazd, który zbyt długo stał porzucony na parkingu, nie nadaje się do użytku. Zainteresowani w Polsce mogą jednak skorzystać z usługi pośrednika Carfactor, który weryfikuje takie przypadki i organizuje bezpieczny transport auta z Dubaju. Importer zapewnia:
- elastyczną ofertę,
- osobistą weryfikację auta w Dubaju,
- zorganizowany i bezpieczny transport,
- monitoring procesu,
- załatwienie odprawy celno-skarbowej i innych formalności.