fbpx

Rodzaje paliwa – jak je rozróżnić?

Rodzaje paliwa – jak je rozróżnić?

Tankowanie wydaje się być jedną z najprostszych czynności pod słońcem. W końcu czego potrzeba do tego, żeby podjechać pod dystrybutor, włożyć końcówkę węża do wlewu i zatankować pożądaną ilość paliwa? Na co dzień nie zastanawiamy się, np. jaki wybrać rodzaj benzyny czy jakie obwiązują oznaczenia paliwa. No chyba, że znajdziemy się za granicą – wtedy okazuje się, jak wiele różnic i niespodzianek czeka na nas przy dystrybutorze.

Spis treści:

Oznaczenia paliw na stacjach – jak się w tym nie pogubić?

Wydaje wam się, że na stacji można zatankować benzynę, olej napędowy i LPG? Cóż, to po części prawda, ale na dystrybutorze znajdziemy wiele opisów i symboli, które nie każdy jest w stanie rozszyfrować. To, że diesel to paliwo ON – to oczywiste. Podobnie jak to, że benzyna bezołowiowa to Pb. Tyle, że to oznaczenie paliwa według starszych norm. Obecnie spotykamy też nowe symbole.

  • Oznaczenie B – w postaci litery wpisanej w kwadrat – to symbol stosowany w przypadku oleju napędowego. ON paliwo – może występować w kilku wersjach. Stąd, po literze B dopisuje się cyfrę – 7 lub 10. Odpowiadają one maksymalnej zawartości biokomponentów w oleju napędowym. Tankując paliwo B7 wiemy, że znajduje się w nim mniej niż 7 procent biododatków. W paliwie B10 będzie ich nie więcej niż 10 procent. Na polskich stacjach benzynowych nie znajdziemy raczej innych wersji diesla. Jest jednak jeszcze inne oznaczenie diesla – XTL – stosowane w przypadku syntetycznego oleju napędowego.
  • Oznaczenie E – najpopularniejszy obecnie symbol, umieszczany na każdym dystrybutorze z benzyną. Wyróżnikiem graficznym jest okrąg. Ten rodzaj paliwa także ma kilka wariantów, stąd litera E może występować w kombinacji z cyframi, tworząc oznaczenia E5, E10 oraz E85. Czym one się różnią? Podobnie jak olej napędowy diesel, także benzyna bezołowiowa może posiadać procentową zawartość biokomponentów. Liczba po literze E oznacza więc maksymalny, procentowy poziom takich właśnie domieszek.

Taki system oznaczeń nie dla wszystkich jest intuicyjny, bo zawiera pewien haczyk. Przyzwyczailiśmy się, że pistolety na stacji podpisywane są również liczbą oktanową paliwa. W zależności od tego jaka jest to benzyna, oznaczenia informują nas o paliwie o 95-lub 98 oktantowym. Tymczasem, według nowej nomenklatury, benzyna E5 może mieć zarówno mniejszą jak i większą liczbę oktanową, bo uwzględnia się jedynie procentowy udział biododatków.

Trzeba również wspomnieć o bardziej egzotycznym rodzaju benzyny, E85. To paliwo zawierające aż 85 procent biokomponentów, stosowane tylko w przypadku silników zaprojektowanych do zasilania togo rodzaju benzyną.

Oznaczenie paliw – nie tylko benzyna i diesel

Zmiany w symbolach nie ominęły także innych rodzajów paliw niż te najpopularniejsze- benzynę czy olej napędowy. Tankując np. gaz LPG możemy zauważyć oznaczenie wykorzystujące ten sam schemat – literę wpisaną w figurę geometryczną. W tym przypadku będzie to dobrze znany skrót LPG w rombie. Analogicznie jest w przypadku gazu ziemnego – tu skrót CNG również uzupełniony jest rombem. Niego bardziej egzotycznym – przynajmniej na stacjach – paliwem jest skroplony gaz ziemny, ale oznaczenie tego paliwa również przewidziano – to skrót LNG i oczywiście romb.

Kierowcy korzystający z aut wodorowych – a tych powoli, ale jednak przybywa na naszych drogach, muszą szukać specjalnych stacji tankowania wodoru. Na dystrybutorze znajdzie się wtedy oznaczenie w postaci rombu i napisu H2 – dla każdego, choć trochę uważał na lekcjach chemii w podstawówce nie będzie to niespodzianką.

Choć „nowe” oznaczenia diesla, czy oznaczenie benzyny a także innych paliw mogą wydawać się czymś niestandardowym, warto pamiętać, że mamy z nimi do czynienia od dłuższego czasu. Pierwsze symbole według nowych wytycznych zaczęto umieszczać na dystrybutorach już w 2018 roku. I to nie tylko w Polsce – literowe i geometryczne symbole są jednakowe na terenie Unii Europejskiej, co ma ułatwić życie kierowcom wybierającym się poza granice swojego kraju.

Rodzaje benzyny i oleju napędowego – lepiej się nie pomylić!

Jeśli źródłem napędu naszego auta jest diesel, oznaczenie w postaci symbolu ON powinno znaleźć się na klapce wlewu paliwa. Lepiej nie zignorować tego znaczka – pomyłka może być bardzo kosztowna. A to, jak się okazuje, wcale nie należy do rzadkości. Roztargnienie, pośpiech lub po prostu korzystanie z innego auta, niż własne – przyczyn zatankowania niewłaściwego paliwa może być wiele. Pół biedy, jeśli zorientujemy się przed uruchomieniem silnika. Wtedy wystarczy jedynie spuścić zawartość baku i zatankować ponownie. Diesel paliwo to mieszanka przeznaczona do sprężania pod wysokim ciśnieniem – następuje wtedy samozapłon i w efekcie praca silnika. Benzyna – wręcz przeciwnie, potrzebuje iskry za każdym razem, gdy ma nastąpić zapłon. Stąd, wlanie do baku auta z silnikiem diesla i uruchomienie jednostki niemal na pewno skończy się awarią – np. układu wtryskowego. Paliwa ON mają także lepsze właściwości smarne niż benzyny.

Warto pamiętać, że benzyna oznaczenie to nie tylko symbol na pistolecie od dystrybutora. Ostatnim bezpiecznikiem i tym, co można nas ostatecznie uchronić przed skutkami pomyłki, są różnice w konstrukcji samych pistoletów do nalewania paliwa. Różne rodzaje paliw mają różne średnice wlewów. Diesel rozpoznamy po tym, że końcówka pistoletu jest gruba – widać to wyraźnie, gdy porównamy ze sobą oba węże. Jeśli zatem zdarzy nam się pomylić, lub zapomnieć – jakie paliwo do diesla? Odpowiedź znajdziemy podczas tankowania. Do auta z silnikiem benzynowym właściwie nie dla się włożyć końcówki od dystrybutora z olejem napędowym.

Różne rodzaje paliwa, ich oznaczenia i zastosowanie – to wszystko warto zapamiętać wybierając się np. na wakacje. Tankując w innym kraju możemy poczuć się zagubieni w pierwszej chwili. Np. podróżując po Włoszech, po przyjeździe na stację paliw poszukiwania dystrybutora z opisem ON lub diesel mogą nie przynieść skutku. Po włosku olej napędowy to gazole – i właśnie taka nazwa najczęściej używana jest na urządzeniach. No chyba, że zwrócimy uwagę na oznaczenia wspólne dla Unii Europejskiej w postaci kwadratu z literką B.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×