fbpx

Prawo jazdy – krok po kroku

Prawo jazdy – krok po kroku

Kursy na prawa jazdy są dzisiaj oferowane niemalże na każdym kroku. Możemy wybierać spośród renomowanych większych i znanych szkół, jak i spośród prywatnych nauczycieli. Decyzję często podejmuje się na podstawie opinii innych osób. W niektórych miejscach możemy liczyć na zniżki i promocje na kursy prawo jazdy. Warto podkreślić, że większość szkół przygotowuje jedynie do egzaminu kat. B. Kursy na prawo jazdy innych kategorii nie są aż tak popularne.

Jeśli chcesz zdobyć prawo jazdy, ale nie wiesz, od czego zacząć, to musisz przeczytać poniższy artykuł. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez szereg niezbędnych procedur i omówimy następujące zagadnienia:

Jak uzyskać prawo jazdy krok po kroku?

Polskie prawo jazdy może uzyskać każdy obywatel naszego, który skończył określoną ilość lat, jaka jest wymagana dla danej kategorii. Jeśli chodzi o prawo jazdy kat. B, to należy być pełnoletnim. Na kurs można się jednak zapisać na 3 miesiące przed ukończeniem pełnoletności. Dyplomaci na placówce w Polsce również mogą się ubiegać o uprawnienia, podobnie jak osoby, które mieszkają w kraju od przynajmniej 185 dni i mają skończone tyle lat, ile jest wymagane dla konkretnej kategorii.

Wykonanie badania lekarskiego na prawo jazdy

Zanim ruszy cała machina i dopełnimy szereg formalności związanych z kursem, a później z egzaminem, musimy pójść do lekarza przeprowadzającego badanie kierowców. Jeśli nie chcemy szukać takiego specjalisty na własną rękę, to wystarczy skontaktować się ze szkołą jazdy, w której planujemy zrobić kurs prawo jazdy – najprawdopodobniej współpracuje ona z lekarzem. Po pomyślnym przejściu przez badania lekarz wydaje oświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami określonej kategorii. Warto wspomnieć, że kurs na prawa jazdy innych kategorii (np. C lub D) wiąże się z wykonaniem dodatkowych badań u innych specjalistów – np. u neurologa.

Wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK)

Następnym krokiem jest stawienie się w wydziale komunikacji i wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK). Numer jest indywidualny dla każdego procesu wyrabiania konkretnej kategorii prawa jazdy. Profil Kandydata na Kierowcę jest istotny, gdyż umożliwia szkole jazdy i Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego wgląd do danych i przebiegu kursu oraz egzaminów. Dzięki PPK nie trzeba przynosić dokumentów do każdej placówki.

Numer Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatnie nadawany i otrzymuje się go od razu, pod warunkiem, że wniosek zawiera wszystkie niezbędne informacje. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie?

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – można go pobrać z sieci, wydrukować i wypełnić już na miejscu
  • orzeczenie wystawione przez lekarza posiadającego uprawnienia do badania kandydatów na kierowców o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami mechanicznymi
  • aktualne zdjęcie (wymiary: 35 mm na 45 mm, lewy półprofil z odsłoniętym lewym uchem, bez nakrycia głowy)
  • dokument tożsamości

Dodatkowo, w przypadku ubiegania się o prawo jazdy innej kategorii niż B, należy donieść np. orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Osoby niepełnoletnie ubiegające się o prawo jazdy muszą załączyć zgodę rodziców lub opiekuna prawnego (podpisaną na miejscu, przy urzędniku).

Przypadki losowe (np. weryfikacja danych, przesyłanie dokumentów między urzędami), mogą wydłużyć czas oczekiwana na PKK o kilka dni lub tygodni (maksymalny czas oczekiwania do 2 miesięcy).

Jeśli nie mamy możliwości, by osobiście zanieść dokumenty, to możemy dać komuś upoważnienie, lub wysłać wszystko pocztą.

Kurs teoretyczny i praktyczny w szkole nauki jazdy

Kolejnym krokiem wybranie ośrodka szkoleniowego. Zapisując się na kurs na prawo jazdy w danej szkole, musimy wziąć ze sobą numer PKK. Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Początek to teoria. Po szkoleniu teoretycznym (obecnie sporo szkół oferuje opcję zajęć teoretycznych w trybie zdalnym), rozpoczyna się praktyka, czyli to, czego najbardziej oczekuje każda osoba zapisująca się na określone kursy prawa jazdy. W czasie 20 godzin (praktyka do niedawna obejmowała 30 godzin) ćwiczymy poruszanie się samochodem po placu manewrowym, jak i na drogach. Nauki jazdy pozwalają nam nabyć umiejętności prowadzenia samochodu. Jeśli po tym czasie nie jest się pewnym swoich umiejętności, to możemy wykupić dodatkowe godziny jazd, by podszkolić swoje umiejętności. Przed przystąpieniem do egzaminów państwowych należy zdać egzaminy wewnętrzne.

Po zdaniu egzaminów wewnętrznych w ośrodku szkoleniowym możemy zapisać się na egzamin w WORD-zie. Zapisując się na egzamin, musimy przedstawić numer PKK. Standardowo, najpierw zdajemy teorię. Po zdaniu teorii przystępujemy do egzaminu praktycznego. By móc się pochwalić prawem jazdy należy zaliczyć egzamin praktyczny. WORD wysyła wówczas stosowną informację do naszego urzędu.

Samodzielne przygotowanie się z teorii

Co ciekawe, z teorii możemy się przygotować też samodzielnie, za pomocą materiałów e-learningowych. Przed przystąpieniem do jazd musimy zdać teorię w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, czyli w WORD-zie. Zapisując się na egzamin teoretyczny, należy pamiętać o tym, by wziąć ze sobą numer PKK. Po zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD-zie należy odbyć naukę jazdy. W tym celu udajmy się do szkoły jazdy, by odbyć szkolenie praktyczne. Przy zapisywaniu się na szkolenie praktyczne będzie nam potrzebny numer PKK. Po wyjeżdżeniu 30 godziny możemy się zapisać na egzamin praktyczny w WORD-zie (należy mieć przy sobie numer PKK). Jeśli go zdamy, to WORD wysyła informację do naszego urzędu

Odbiór prawa jazdy

Następnie uiszczamy opłatę za wydanie prawa jazdy (100,50 zł – możemy zapłacić przelewem lub na miejscu; jeśli wykonaliśmy przelew, to potwierdzenie ). Gotowy dokument możemy odebrać po około 9 dniach roboczych. Status naszego wniosku możemy na bieżąco śledzić w sieci. Prawo jazdy odbieramy w urzędzie (po okazaniu dowodu tożsamości) lub też może ono zostać wysłane pocztą (jeśli zaznaczymy to we wniosku). Należy podkreślić, że nawet jeżeli zdamy egzamin, ale jeszcze fizycznie nie posiadamy prawa jazdy, to nie możemy prowadzić pojazdów.

Jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy?

Stres podczas egzaminu na prawo jazdy jest całkowicie normalny i towarzyszy większości kursantów. Strach często paraliżuje do tego stopnia, że nawet najlepiej przygotowane osoby oblewają egzamin na banalnych rzeczach.

Oto 7 wskazówek, jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy

  • Wybierz dla siebie odpowiednią porę egzaminu

Może jest to banalne, ale każdy ma inne preferencje w tym zakresie. Nieraz słyszy się porady, że najlepiej zdawać rano lub wieczorem. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakich porach dnia jesteśmy najbardziej wydajni. Część osób lepiej radzi sobie rano z trudnymi zadaniami. Inni zaś wprost przeciwnie. Jeśli rano z trudem się przebudzasz, to lepiej zrezygnuj z egzaminu o wczesnej porze. Jeśli wieczorem funkcjonujesz efektywnie, to zapisz się na egzamin w późniejszych godzinach.

  • Zadbaj o odpoczynek przed egzaminem

Pamiętaj o tym, by dzień wcześniej zregenerować organizm. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu. Przed samym egzaminem zjedz lekkostrawny posiłek i unikaj wszystkiego, co może Cię zdekoncentrować. Nigdy nie zażywaj leków uspokajających przed egzaminem, gdyż mogą on negatywnie wpłynąć na ocenę sytuacji i spowodować opóźnione reakcje.

  • Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty

Przed egzaminem przygotuj dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Bez tego, nie podejdziesz do egzaminu. Jeśli nosisz na co dzień okulary lub szkła kontaktowe i pojazd również w nich prowadzisz, to musisz mieć ze sobą orzeczenie lekarskie.

  • Nie oceniaj egzaminatora

Nieraz już podczas kursu na prawo jazdy możesz usłyszeć opinie na temat poszczególnych egzaminatorów z WORD-u. Nie kieruj się tym. Jeśli w trakcie trwania egzaminu nie rozumiesz polecenia, to po prostu się poproś o powtórzenie.

  • Bądź punktualny

Nie spóźnij się na egzamin na prawo jazdy. Najlepiej być na miejscu na około 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu. Zbyt wczesne przybycie do WORD-u może potęgować stres.

  • Zdenerwowanie jest normalne

Stres przed egzaminem jest normalny. Nie pozwól, by zdenerwowanie Cię zdominowało – po prostu skup się na zadaniu.

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×