fbpx

Jazda na suwak – podstawowe zasady

Jazda na suwak – podstawowe zasady

Zastanawiasz się, czym jest jazda na suwak? Znajomość tej techniki sprawia, że kierowcy mogą płynnie i bezpiecznie poruszać się po drogach. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Spis treści:

Jazda na suwak kodeks drogowy

Wielu kierowców zastanawia się, czy ta technika jazdy stanowi obowiązek, czy może to tylko oznaka zwyczajnej uprzejmości. Tymczasem warto rzucić okiem na ustawę – Prawo o ruchu drogowym, która reguluje zasady poruszania się pojazdami. Otóż od grudnia 2019 roku jazda na suwak stanowi obowiązek każdego kierowcy.

Przepis jazdy na suwak wprowadzono z uwagi na potrzebę poprawy płynności ruchu. Decyduje to również o bezpieczeństwie kierowców i określa jasne zasady, które powinny obowiązywać podczas jazdy na drogach. Pamiętaj więc, aby zawsze respektować przepisy prawa, nawet jeśli inni kierowcy się do nich nie stosują.

Jazda suwak – o czym warto pamiętać?

Istnieje kilka prostych zasad, które zapewnią komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Przede wszystkim jazdę na suwak stosuj, gdy kończy się jeden lub więcej pasów ruchu i tylko w przypadku występowania zatorów drogowych oraz stanu dużego natężenia ruchu. Dzięki temu ułatwisz podróż sobie oraz innym kierowcom.

Pamiętaj, aby zawsze wykorzystać całą długość pasa. Nie należy wcześniej zjeżdżać na ten sąsiedni tylko poruszać się nim do samego końca. Ponadto staraj się utrzymać prędkość zbliżoną do pojazdu, który jedzie obok. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa jazdy jest także sygnalizowanie kierunkowskazem zamiaru zmiany pasa ruchu.

Kolejna zasada dotyczy obowiązku przepuszczenia samochodu, który jedzie kończącym się pasem ruchu. Mówią o tym zarówno przepisy prawa, jak i ogólne zasady kultury wśród kierowców. Chociaż dziś jeszcze nie wszyscy wiedzą, czym jest jazda na zamek, świadomość uczestników ruchu drogowego wzrasta. W dodatku coraz częściej możemy spotkać znaki, które sugerują sposób poruszania się aut. 

Zwróć uwagę, że niekiedy może wystąpić sytuacja z trzema pasami ruchu. Wtedy auto, które jedzie środkowym pasem, musi przepuścić pojazdy z dwóch skrajnych pasów (prawego i lewego). Na pas środkowy najpierw wjeżdża samochód po prawej stronie, a następnie po lewej. Oczywiście zawsze przy zmianie pasa należy użyć kierunkowskazu.

W przypadku metody, jaką jest jazda na suwak przepisy jasno ją regulują. Pamiętaj jednak, że nie każdy kierowca będzie je respektował. Niektórzy nadal nie mają świadomości, że zachowanie płynności ruchu stanowi w tym przypadku absolutny obowiązek. W takich sytuacjach należy zawsze zachować spokój i po prostu poczekać na świadomego kierowcę, który pozwoli Ci zmienić pas.

Suwak – jakich błędów musisz unikać?

Technika jazdy na suwak jest bardzo prosta i nie powinna sprawić problemów nawet początkującym kierowcom. Ponadto instruktorzy nauki jazdy świetnie przygotowują kursantów do takich sytuacji na drodze. Nadal jednak warto przypominać o błędach, których należy się wystrzegać.

Najczęściej popełnianym błędem jest blokowanie pasa ruchu, które uniemożliwia innym kierowcom przejechanie do końca pasa. To karygodne zachowanie nie tylko utrudnia ruch, ale również powoduje realne zagrożenie. Wśród niektórych kierowców panuje mit, że jazda na suwak to wyraz przebiegłości czy wyrachowania. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – osoby, które blokują pas, nie mogą liczyć na serdeczność ze strony innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj również, że kierowca, który jedzie kończącym się pasem, powinien zachować ostrożność i nie może wymuszać pierwszeństwa. Przepisy jasno wskazują, że kierujący, który jedzie pasem z kontynuacją, musi przepuścić jedno auto.

Ponadto zwróć uwagę, aby nie zjeżdżać wcześniej z kończącego się pasa ruchu. Każdy z kierowców powinien dojechać do końca, dzięki czemu nawet podczas korków można dużo szybciej upłynnić jazdę.

Chociaż lista zasad może wydawać się długa, zwłaszcza dla początkujących – jazda na suwak jest bardzo intuicyjna. Dziś nie tylko warto, ale wręcz należy stosować taką metodę.

Jazda na suwak a bezpieczeństwo

Eksperci podkreślają, że bezpieczeństwo na drogach nie zależy wyłącznie od innych uczestników ruchu, ale przede wszystkich od nas samych. Dlatego stosowanie dobrych praktyk zdecydowanie usprawnia ruch i pozwoli Ci bez przykrych niespodzianek dojechać do celu.

Pamiętaj, że od kiedy jazda na suwak i korytarz życia stały się obowiązkiem prawa drogowego, pojawiła się nowelizacja przepisów. Otóż uregulowano zasady związane z bezpieczną odległością między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Zbyt mały odstęp nadal stanowi przyczynę kolizji i wypadków. Należy o tym pamiętać również podczas jazdy w korku, gdzie niektórym kierowcom zdarzają się ostrzejsze hamowania.

Nowe przepisy dotyczą również zachowania kierowców względem pieszych. Zdarza się, że przejścia dla pieszych znajdują się niedaleko od miejsca, w którym należy zmienić pas ruchu. Pamiętaj, że musisz ustąpić pierwszeństwa, gdy tylko ktoś chce wejść na tzw. zebrę.

Kolejna ważna kwestia to nadmierna prędkość. Dziś kierowcy bardzo często przekraczają obowiązujące limity, co stanowi przyczynę wypadków.

Warto na bieżąco śledzić zmiany w prawie, gdyż jego nieznajomość szkodzi. Tymczasem świadomość aktualnych przepisów pozwoli Ci bezpiecznie poruszać się po drogach i unikać mandatów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zwróć uwagę, że jazda na suwak nie zawsze jest konieczna. Jeżeli spodziewasz się długotrwałych zatorów drogowych, warto poszukać alternatywnych tras. Wystarczy sprawdzona nawigacja, aby móc rzucić okiem na stopień natężenia ruchu drogowego w interesującej Cię lokalizacji.

Ponadto warto sprawdzać informacje przedstawione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, by móc bezpiecznie podróżować po Polsce. Na stronie GDDKiA, znajdziesz szczegóły na temat ewentualnych utrudnień na trasie czy warunków pogodowych. Ponadto możesz rzucić okiem na kamery z tras. W ten sposób bez problemu zaplanujesz drogę i bezpiecznie dojedziesz do celu. Pamiętaj o naszych wskazówkach i ciesz się komfortem jazdy na co dzień!

Sprawdź nasz kanał na YT!

Zobacz
×