Dziś większość samochodów wyposażona jest w immobiliser. Podpowiadamy, co zrobić, gdy przydarzy się awaria. Poznaj kilka skutecznych sposobów i ciesz się komfortem jazdy.
Spis treści:
- Immobiliser – co to?
- Jak działa immobiliser?
- Naprawa immobilizera – co zrobić, gdy nie można uruchomić auta?
- Jakie dane przechowują współczesne kluczyki?
- Immobilizer jak wyłączyć
Immobiliser – co to?
Jest to urządzenie, które blokuje zapłon silnika. Najczęściej mieści się ono w obudowie kluczyka. Immobilizer składa się z transpondera oraz centralki. Elementy te łączą się ze sobą po uruchomieniu pojazdu, a po umieszczeniu kluczyka w stacyjce auto zaczyna reagować na gesty.
Podstawowym zadaniem immobilisera jest zabezpieczenie samochodu przed uruchomieniem podczas kradzieży. Dzięki niemu układ zapłonowy bądź komputer sterujący zostanie zablokowany. Chociaż rozrusznik będzie się kręcił, złodziej nie uruchomi auta. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w samochodach z kluczykiem zbliżeniowym, po wyjściu z pojazdu silnik pracuje. Wykorzystują to osoby, które kradną pojazdy popularną techniką na stłuczkę.
Każde urządzenie niekiedy może się zepsuć i nie inaczej jest w przypadku immobilisera. W kolejnych częściach tego poradnika przeczytasz, jak pozbyć się usterki. Zdecydowanie warto z taką wiedzą się zapoznać.
Jak działa immobiliser?
Wielu kierowców nawet nie wie, że w samochodzie znajduje się Immobiliser. To kwestia niewielkiej konstrukcji, która kryje się w obudowie kluczyka, więc nie musisz przykładać tzw. pastylek czy wpisywać kodów, co było wymagane w starszego typu pojazdach. Jak działa immobilizer?
Najczęściej immobilisery to fabryczne urządzenia. Jednak możesz również sięgnąć po rozwiązanie na życzenie. W drugim przypadku immobilizer cena nie jest zbyt wysoka. Jednak żadne z tych rozwiązań nie należy do idealnych. Jeżeli usterce ulegnie transponder, możesz skorzystać z zapasowego. Dużo trudniej jest w przypadku awarii odbiornika. Dlatego warto wiedzieć, jak obejść immobilizer i na co zwrócić uwagę, gdy przydarzy się awaria.
Często jedynym rozwiązaniem okazuje się wezwanie pomocy lub odholowanie samochodu do serwisu. Jednak to nie zawsze działa. Czasami specjalistom nie udaje się uruchomić auta na miejscu i należy szukać innych rozwiązań. Dzieje się tak, gdy moduł immobilisera zintegrowany jest ze sterownikiem silnika, a ten element znajduje się w trudno dostępnym miejscu.
Pamiętaj, że o usterce poinformuje Cię kontrolka immobilizera. Jest koloru pomarańczowego i przedstawia auto z kluczykiem.
Naprawa immobilizera – co zrobić, gdy nie można uruchomić auta?
Skoro wiesz już, co to jest immobiliser i jak działa to urządzenie, pora zastanowić się nad naprawą. Najczęściej usterkom ulega transponder, który znajduje się w pilocie lub obudowie kluczyka. Na szczęście naprawa nie jest trudna, lecz wymaga szczegółowej wiedzy. Najważniejszym aspektem jest wykasowanie uszkodzonego nadajnika i instalacja nowego w pamięci procesora.
Ponadto awariom niekiedy ulegają pętle indukcyjne, które znajdziesz przy stacyjce. Odpowiadają one za odczyt sygnału z nadajnika przy rozbrajaniu urządzenia. Przyczynę usterki możesz ustalić, odpalając samochód za pomocą zapasowego klucza. Jeżeli silnik się uruchomi, najprawdopodobniej czeka Cię wymiana transpondera. Natomiast przy usterce nadajnika należy zastosować tryb serwisowy immobilisera. Dzięki temu uzyskasz pewność, że przy uszkodzeniu drugiego klucza będziesz mógł poruszać się pojazdem.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji urządzenia. Natomiast w przypadku rozwiązań fabrycznych zajrzyj do instrukcji pojazdu. W razie potrzeby możesz również skorzystać z mobilnych serwisów. W przypadku profesjonalistów, którzy naprawiają immobiliser, cena może być różna i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj najtrudniejszym problemem jest rozbrajanie urządzeń, które znajdują się w sterowniku silnika.
Jakie dane przechowują współczesne kluczyki?
Przedstawiliśmy już, jak działa immobiliser co to jest i w jaki sposób można naprawić usterki. Nadeszła pora, aby rzucić okiem na kluczyki. Sprawdź, jakie dane przechowują.
Dziś kluczyki służą nie tylko do otwierania samochodu czy rozbrajania immobilisera. W praktyce są to niewielkie komputery, które zawierają wiele bardzo ważnych informacji. Mowa tu np. o dacie pierwszej rejestracji, numerze VIN, terminie kolejnego przeglądu czy przebiegu samochodu.
Musisz wiedzieć, że na podstawie tych informacji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy dane nie będą zgodne ze szczegółami zdarzenia przedstawionymi przez kierowcę. Dzieje się tak np, gdy zapomni on o zamknięciu auta.
Immobilizer jak wyłączyć
Przedstawiliśmy już najważniejsze informacje, dotyczące tego urządzenia. Ustaliliśmy, co to jest immobilizer i z jakie usterki występują najczęściej. Czas przyjrzeć się, czy problem można rozwiązać samodzielnie. Poznaj szczegóły i sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Pamiętaj, że w niektórych autach kodowanie klucza nie jest możliwe poza autoryzowaną stacją obsługi. Ponadto wyrobienie duplikatu wiąże się z wysokimi kosztami. Istnieje jednak dużo tańszy sposób, aby poradzić sobie z problemem na własną rękę.
Wykorzystaj działający kluczyk i wymontuj z niego transponder. Następnie umieść go na stałe w samochodzie, w pobliżu czytnika immobilisera. W ten sposób stracisz ochronę przeciwkradzieżową, lecz możesz dorobić dodatkowy klucz, co nie jest drogą usługą.
Ponadto po wizycie w warsztacie sprawdź klucze, gdyż dzisiaj nadal można spotkać nieuczciwych mechaników. Już niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których auta znikały zaledwie kilka dni po wizycie w warsztacie. Pracownicy współpracowali ze złodziejami, wgrywając do auta nowy klucz. W ten sposób można było bez trudu odpalić auto i odjechać.
Na szczęście bardzo łatwo sprawdzić, czy do oszustwa nie doszło. Przy odbiorze auta upewnij się, czy możesz otworzyć samochód zapasowym kluczem. Gdyby okazało się, że sprawny pilot lub klucz nie działa, prawdopodobnie masz do czynienia z poważnym oszustwem. Pamiętaj więc, aby zawsze wybierać sprawdzone i polecane serwisy. Dzięki temu unikniesz nieuczciwych praktyk, a jednocześnie uzyskasz pewność, że usługa wykonana zostanie prawidłowo.