Każdy współczesny samochód jest wyposażony w immobiliser. To podstawowe zabezpieczenie antykradzieżowe auta, chroniące je przed nieautoryzowanym uruchomieniem. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest immobiliser, jak działa immobiliser i jak sprawdzić, czy jest sprawny.
Immobiliser – co to jest?
Immobiliser to fabryczne zabezpieczenie antykradzieżowe, zwane też odcięciem zapłonu. Fabryczne, czyli montowane przez producenta samochodu. W samochodzie znajduje się specjalny moduł, który odbiera sygnał od immobilisera. Dopiero wtedy, gdy sygnał zostanie odebrany, moduł pozwala na uruchomienie silnika.
Rodzaje immobiliserów – nie tylko immobiliser w kluczyku
Jest kilka rodzajów immobiliserów. Na przestrzeni lat pojawiały się zupełnie nowe, ciekawe rozwiązania.
- Immobilizer w kluczyku przeznaczonym do mechanicznej stacyjki. Nadajnik zamontowany jest w górnym elemencie kluczyka. Poza immobiliserem znajdują się tam też przyciski do sterowania pracą centralnego zamka.
- Immobiliser w kluczyku elektronicznym. Układ zamontowany jest wewnątrz kluczyka. Sam klucz nie wymaga przekręcenia w stacyjce, tylko umieszczenia go w odpowiednim miejscu na desce rozdzielczej.
- Immobiliser w karcie kodowej albo w kluczyku elektronicznym w aucie z dostępem bezkluczykowym. W tym przypadku nie ma potrzeby przekręcania kluczyka w stacyjce ani umieszczania go w odpowiednim miejscu na desce rozdzielczej.
Immobiliser – jak działa?
Moduł ukryty pod maską komunikuje się z nadajnikiem zamontowanym we wnętrzu kluczyka albo karty. Komunikacja odbywa się drogą radiową. W nadajniku i w kluczyku wpisany jest ten sam kod. Po nawiązaniu komunikacji i odebraniu sygnału z właściwym kodem moduł umożliwia uruchomienie silnika.
Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce albo nacisnąć przycisk START na desce rozdzielczej.
We wnętrzu kluczyka lub karty zamontowana jest bateria zasilająca układ elektroniczny. Należy ją co pewien czas wymieniać.
Naprawa immobilizera – co zrobić, gdy nie można uruchomić auta?
Immobilizer nie działa? Pojawia się spory problem. Blokada immobilizera uniemożliwia uruchomienie samochodu. Co może być powodem awarii?
- Przede wszystkim sprawdź baterię w kluczyku lub w karcie. Może wymaga ona wymiany, bo się rozładowała?
- Druga sprawa to sprawdzenie zasilania w samochodzie. Jeśli akumulator w aucie jest całkowicie rozładowany, nie uda się uruchomić silnika. O awarię posądzany jest immobiliser. Pamiętaj, że rozładowany akumulator 12V uniemożliwi także uruchomienie auta elektrycznego.
- Jeśli doszło do awarii modułu albo pojawiają się problemy z zasięgiem, na desce rozdzielczej albo na ekranie komputera pokładowego może wyświetlić kontrolka z kluczykiem.
- W samochodach z kartami kodowymi (np. francuskimi Hands Free) zdarzały się awarie całego systemu.
Co możesz zrobić, jeśli pomimo wymiany baterii i naładowania akumulatora nie udało się uruchomić auta? Wezwij lawetę i skieruj samochód do warsztatu.
Powodem awarii może być uszkodzenie modułu elektronicznego pod maską auta, uszkodzenie stacyjki, rozkodowanie albo uszkodzenie elektroniki w kluczyku.
Naprawa możliwa jest w ASO, bo autoryzowane stacje obsługi mają sprzęt umożliwiający ponowne kodowanie kluczyka. Jednak są też dobre warsztaty niezależne, które specjalizują się w naprawach elektroniki samochodowej. Poszukaj takiego warsztatu a potem wezwij lawetę.
Wymiana immobilizera – koszt naprawy
Wymiana immobilizera nie należy do czynności skomplikowanych, dlatego nie jest droga (usługa). Droższa jest usługa programowania immobilisera (modułu i kluczyka).
Cena immobilisera zależna jest od marki auta, modelu i tego, czy chcesz kupić część nową czy używaną (jeśli jest taka możliwość).
Immobilizer jak wyłączyć?
W sieci można znaleźć poradniki jak wyłączyć uszkodzony immobiliser. Nie rób tego.
Nie ingeruj w elektronikę samochodu, bo możesz narobić szkód, których usunięcie będzie bardzo drogie.