Spis treści:
- Koszty importu auta z USA – podstawowe informacje
- Procedury i opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu z USA do Polski
- Kalkulator kosztów sprowadzenia auta z USA
- Zakup za pośrednictwem doświadczonego partnera
Zakup amerykańskiego auta może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Rynek motoryzacyjny w USA oferuje znacznie więcej niż polski, stąd tak duża popularność importu pojazdów zza oceanu. Jest tam ogromny wybór modeli sportowych, rodzinnych i luksusowych oraz wszechstronnych SUV’ów i amerykańskich klasyków. Auta w Stanach Zjednoczonych są też tańsze, jednak cena samego samochodu to nie jedyny wydatek. Sprawdź, jakie są koszty sprowadzenia auta z USA.
Koszty importu auta z USA – podstawowe informacje
Jakie są główne koszty związane ze sprowadzeniem auta z USA do Polski? Inwestycja oprócz ceny pojazdu obejmuje też prowizję dla domu aukcyjnego w przypadku licytacji oraz koszty transportu i odprawy celno-skarbowej. Trzeba też wiedzieć, że na wysokość ceny samego pojazdu wpływa także aktualny kurs dolara. Zainteresowani zakupem amerykańskiego auta powinni także wiedzieć, ile kosztuje przewóz samochodu z USA do Europy. Koszt ten zależy od odległości na poszczególnych etapach. W przybliżeniu jest następujący:
- transport lądowy w USA: 300-1500 dolarów,
- fracht morski: 700-2500 dolarów,
- transport lądowy z portu w Bremerhaven w Niemczech: 1500-2500 zł.
Czy koszty sprowadzenia auta zależą od marki, modelu i roku produkcji pojazdu? Nie, ale różnią się w zależności od typu i specyfikacji auta. Zmienna cena sprowadzenia samochodu z USA do Polski ma związek z akcyzą, na wysokość, której wpływa np. rodzaj napędu i pojemność silnika.
Procedury i opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu z USA do Polski
Jakie są procedury sprowadzania samochodu z USA do Polski i jakie dokumenty są potrzebne? Import aut z USA obejmuje transport oraz odprawę celną i skarbową. Należy opłacić cło, podatek i akcyzę. W trakcie zakupu należy zawrzeć ze sprzedającym umowę sprzedaży i uzyskać fakturę zakupu oraz stare tablice rejestracyjne (jeśli są) i inne dokumenty potrzebne do zarejestrowania auta w Polsce.
Czy istnieją dodatkowe koszty związane z importem auta z USA? Tak, oprócz kosztów transportu i podatków, kupujący muszą jeszcze opłacić rejestrację auta w Polsce oraz badania techniczne. Przed zarejestrowaniem w większości pojazdów amerykańskich należy też dokonać drobnych przeróbek technicznych, aby dostosować auto do naszych standardów. Wykona to większość warsztatów samochodowych.
Kalkulator kosztów sprowadzenia auta z USA
Jak obliczyć całkowite koszty sprowadzenia samochodu z USA do Polski? Pomoże w tym kalkulator kosztów importu, który działa w oparciu o następujące dane:
- podatek VAT (19% w Niemczech lub 23% w Polsce),
- cło – 10% w przypadku samochodów osobowych i 22 dla ciężarowych,
- akcyza — 1,55% – 18,6% w zależności od rodzaju auta,
- opłaty transportowe,
- prowizje domów aukcyjnych,
- prowizje dla pośrednika importu.
Do wyliczeń konieczne jest podanie kwoty zakupu auta, aukcji, portu docelowego oraz miejsca zakupu. Kalkulator przedstawia informacje w zakresie prowizji aukcyjnej, opłaty brokerskiej oraz poszczególnych kosztów transportu i wysyłki dokumentów.
Zakup za pośrednictwem doświadczonego partnera
Czy warto skorzystać z usług agencji zajmujących się sprowadzaniem aut z USA, czy można zrobić to samodzielnie? Zakup i import pojazdu ze Stanów Zjednoczonych wymaga wiedzy, doświadczenia i dobrze zorganizowanego transportu. Przed samym zakupem bardzo ważna jest też dokładna weryfikacja auta pod względem jego historii i stanu technicznego. Dlatego tylko współpraca z doświadczonym pośrednikiem Carfactor jest gwarancją bezpiecznej, szybkiej i korzystnej cenowo transakcji. Importer określa też wstępnie opłaty związane ze sprowadzeniem pojazdu z USA i pomaga wybrać najbardziej odpowiedni egzemplarz.
Nasza firma dokonuje weryfikacji i zakupu, transportuje auto do Polski i załatwia wszystkie formalności celno-skarbowe. Wystarczy wskazać swoje potrzeby. Zapraszamy, wspólnie sprowadzimy wymarzone auto.