Zastanawiasz się, w jaki sposób pobierane są opłaty za autostrady? Sprawdź, czym jest system e-TOLL i korzystaj z nowoczesnych rozwiązań. Teraz każda podróż stanie się łatwiejsza.
Spis treści:
- Najważniejsze informacje
- Kto powinien korzystać z systemu e-TOLL?
- Jak działa system poboru opłat?
- Gdy zapomnisz kupić bilet…
Najważniejsze informacje
Dziś wielu kierowców zastanawia się nad systemem e toll co to jest i w jaki sposób z niego korzystać? Otóż mowa tu o bardzo nowoczesnym rozwiązaniu, które wykorzystuje technologię pozycjonowania satelitarnego. Najprościej mówiąc, jest to elektroniczny system poboru opłat, który zastąpił dawny viaTOLL. Płatności realizowane są na autostradach, drogach ekspersowych oraz krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Natomiast nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu czuwa Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na podstawowe symbole:
- Litera A i numer (np. A4) – oznaczenie autostrad
- Oznaczenie drogi E – mówi o trasie europejskiej. Po literze pojawia się jedno-, dwu- lub trzycyfrowy numer.
- Oznaczenie drogi S – droga ekspresowa. Po literze następuje numer
- Oznaczenie numerem – droga krajowa
Elektroniczny pobór opłat to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia szybki wgląd w historie opłat oraz bardzo proste zarządzenia kontem. Kolejny atut to kompleksowa obsługa online, więc nie musisz już udawać się do Miejsc Obsługi Klienta. Teraz wszystkie dokumenty, usługi czy dane możesz znaleźć w jednym miejscu. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z bardzo wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Teraz opłaty są niezwykle proste dla każdego kierowcy.
Kto powinien korzystać z systemu e-TOLL?
Dla wielu osób etoll system wciąż jest nieco zagadkowy. Pora zastanowić się, kto powinien z niego korzystać. Otóż obowiązek ten spoczywa na użytkownikach pojazdów samochodowych o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to również kierowców autobusów niezależnie od masy całkowitej, którzy poruszają się po sieci płatnych dróg. Kolejna grupa to użytkownicy samochodów osobowych z przyczepą (jeśli łączna dopuszczalna masa zestawu przekracza 3,5 tony). Natomiast obowiązek nie dotyczy jazdy ciągnikiem rolniczym.
Przed wyruszeniem w drogę warto więc dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa. Dla początkujących kierowców ważna będzie definicja autostrady, drogi ekspresowej czy drogi krajowej. W razie wątpliwości związanych z opłatami pomocna może być GGDKiA infolinia. Znajdziesz tam najważniejsze informacje i dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę. Warto również zajrzeć na stronę internetową Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak działa system poboru opłat?
Nowy system działa od 1 grudnia 2021 roku na płatnych odcinkach autostrady A4 (Wrocław – Sośnica) oraz A2 (Konin – Stryków). Zarówno na A2, jak i na A4 pobór opłat wreszcie stał się prosty i intuicyjny. Można zapomnieć o manualnym systemie i szlabanach, ciesząc się komfortem.
Wystarczy tylko rzucić okiem, jak opłacić przejazd. Najpierw musisz kupić e-bilet autostradowy na stronie etoll.gov.pl lub w aplikacji e-TOLL PL BILET. Można ją pobrać w sklepie Google Play na system Android oraz w AppStore na system iOS. Ponadto możesz zajrzeć do jednego z partnerów systemu, a ich wykaz znajdziesz na rządowej stronie internetowej.
Musisz jednak pamiętać, że bilet można zakupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Ponadto należy podać numer rejestracyjny pojazdu, planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu oraz odcinek autostrady. Bilet będzie ważny przez 48 godzin od zadeklarowanego terminu. Jeżeli jednak Twoje plany się zmienią, możesz zwrócić go przed podanym dniem. Istnieje również opcja sprawdzenia ważności biletu.
Pamiętaj, że przed skorzystaniem z aplikacji należy zarejestrować się na Internetowym Koncie Klienta (IKK) systemu e-TOLL. Po zainstalowaniu aplikacji otrzymasz identyfikator biznesowy urządzenia, który należy podać w IKK.
Dzięki tym kilku prostym krokom pobór opłat A4 i A2 upłynie bardzo szybko i sprawnie. Kierowcy zgodnie podkreślają, że taki system ułatwił podróżowanie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku trasy, jaką jest Amber autostrada A1, obowiązuje inny system – AmberGO, jednak obejmuje podobne rozwiązania. W tym przypadku również korzysta się z wygodnej aplikacji mobilnej.
Gdy zapomnisz kupić bilet…
Dziś płatności na autostradzie to obowiązek. Jednak zdarza się, że przed wjazdem na odcinek płatny kierowcy niekiedy zapominają o konieczności posiadania ważnego e-biletu. Wtedy należy konicznie pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym szybko i bezpiecznie uda się rozwiązać sytuację.
Przede wszystkim nie możesz zatrzymywać się przed wjazdem, gdyż takie zachowanie może spowodować kolizję. Jeżeli jedziesz z pasażerem, możesz poprosić go, aby jak najszybciej kupił e-bilet. Jeśli jednak podróżujesz samemu, musisz mieć absolutną pewność, że zatrzymujesz się w miejscu bezpiecznym i przeznaczonym na postój. Wtedy skorzystaj ze wspomnianej aplikacji i ciesz się dalszą podróżą.
Warto pamiętać, że podczas przejazdu funkcjonariusze Policji i Służby Celno-Skarbowej, a także Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego mogą sprawdzić, czy posiadasz e-bilet. Kierowcy, którzy nie uiścili opłaty, narażeni są na mandat w wysokości 500 zł.
W przypadku, gdy przejazd nie spotkał się z zainteresowaniem kontrolerów, a nie udało Ci się kupić e-biletu, możesz go dokupić do końca trzeciego dnia od terminu zakończenia przejazdu. W przeciwnym razie będziesz musiał wnieść opłatę dodatkową w wysokości 500 zł. W tym miejscu warto zaznaczyć, że infrastruktura systemu e-TOLL odczytuje numery rejestracyjne pojazdu. Zwróć uwagę, aby przy kupowaniu brakującego biletu (zarówno podczas przejazdu, jak i po jego zakończeniu), podać początek okresu ważności zgodny z czasem wjazdu na autostradę.
Skoro już wiesz, jak wyglądają płatności na A4 oraz innych autostradach w naszym kraju, możesz z nich śmiało korzystać. Zainstaluj aplikację i sprawdź, jakie to proste. Przekonało się o tym wielu kierowców, którzy mogą wreszcie cieszyć się komfortem podróży.