fbpx

Czy warto otworzyć swój warsztat samochodowy?

Czy warto otworzyć swój warsztat samochodowy?

Zastanawiasz się, czy warsztat samochodowy to dobry pomysł na biznes? Jesteś w dobrym miejscu! Poznaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym na pewno podejmiesz słuszną decyzję.

Spis treści:

Auto warsztat w dzisiejszych czasach

Jeszcze niedawno niektórzy zwiastowali upadek warsztatów samochodowych. Nowe auta miały być niemal bezawaryjne, a te stare miał zastąpić rozwijający się transport publiczny czy usługi związane z carsharingiem. Jednak pandemia koronawirusa wiele zmieniła, a samochody używane znowu cieszą się olbrzymią popularnością. Taki wybór stanowi kompromis pomiędzy zakupem auta z salonu a uciążliwymi dojazdami autobusowymi.

Warto zaznaczyć, że zakup wymarzonego auta z salonu najczęściej wiąże się z długim czasem oczekiwania. Ponadto dzisiaj banki niechętnie udzielają kredytów. Wszystko to sprawia, że Polacy często zaglądają na strony z ogłoszeniami, a wielu uczniów po ukończeniu szkoły podstawowej decyduje się zgłębiać podstawy mechaniki samochodowej. Wiele wskazuje na to, że zarówno zakład samochodowy, jak i warsztat wulkanizacyjny może być bardzo dobrym pomysłem, choć należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Warsztaty w dużych miastach i w małych miejscowościach

Duży wpływ na sukces rynkowy ma lokalizacja. Dziś w Polsce istnieje ponad 20 000 warsztatów samochodowych. Jednak nie każdy biznes okazał się strzałem w dziesiątkę.
Z drugiej strony nie brakuje miejsc, w których wizytę należy umawiać z dużym wyprzedzeniem.

Nadal jednak istnieje przestrzeń dla kolejnych usług. O wyborze właściwej lokalizacji powinna  decydować m.in. analiza rynku oraz konkurencji. Ponadto należy ustalić odpowiednią strategię dopasowaną do miejsca prowadzenia działalności. Zwróć uwagę, że w dużych miastach doskonale radzą sobie warsztaty skupione na określonej niszy. Może być to np. naprawa samochodów tylko jednej marki czy aut o określonym typie silnika. Natomiast w niewielkich miejscowościach istnieje spora szansa dla wszechstronnych usług.

Warto więc ułożyć szczegółowy biznes plan warsztatu samochodowego i zatroszczyć się o każdy, nawet ten najmniejszy detal. Pamiętaj, że to nie tylko duża inwestycja, ale również decyzja na lata.

Warsztat samochodowy – czy potrzebujesz koncesji?

Jeśli chcesz założyć warsztat mechaniczny, nie musisz mieć kierunkowego wykształcenia. W naszym kraju tego typu działalność nie jest koncesjonowana. W praktyce oznacza to, że Twoje kompetencje najlepiej zweryfikują klienci. Warto jednak pamiętać, że na jakość napraw istotny wpływ ma wiedza i doświadczenie pracowników. Według wielu opinii szkolenia techniczne oraz wieloletnia praktyka to gwarancja profesjonalnego podejścia. Bardzo ważna jest również wiedza na temat nowych technologii stosowanych przez producentów aut. To branża, która dynamicznie się zmienia, a mechanicy powinni zawsze podążać za trendami.

Czy warsztat mechaniczny to biznes dla każdego? Zdecydowanie nie. Jeżeli jednak interesujesz się motoryzacją i potrafisz zgromadzić ekspertów w tej dziedzinie, warto nad takim rozwiązaniem się zastanowić. Przekonało się o tym wiele przedsiębiorców, którzy na początku otworzyli mały warsztat samochodowy, a dziś odnoszą wielkie sukcesy.

Czy warto współpracować z dużą siecią?

Za nawiązaniem współpracy z dużą siecią przemawia wiele zalet. Przede wszystkim mowa tu o możliwości nabycia części i materiałów eksploatacyjnych w niższych cenach. Kolejny atut to dostęp do dokumentacji serwisowej oraz profesjonalnych szkoleń. Warto zwrócić uwagę, że wiele sieci gwarantuje wsparcie przy zakładaniu biznesu. To np. konsultacja ze specjalistami, pomoc w sfinansowanie sprzętu, działania marketingowe czy projekty warsztatów samochodowych.

Jeżeli decydujesz się na taki krok, porównaj dostępne oferty, gdyż o uzyskanie współpracy wcale nie jest łatwo. Często niezbędna będzie dość duża inwestycja z uwagi na wymagany standard budynków, drogie oprogramowanie serwisowe czy specjalistyczne wyposażenie. Na szczęście na rynku znajdziesz sieci, w których jako przedsiębiorca samemu ustalisz, jakich rozwiązań najbardziej potrzebujesz. W ten sposób nadal możesz prowadzić mały warsztat, który stale będziesz rozwijać.

Jak otworzyć warsztat samochodowy?

Przede wszystkim musisz dysponować odpowiednio przystosowanym pomieszczeniem z maszynami i narzędziami. Jeżeli zamierzasz korzystać z urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu, musisz posiadać odpowiednie zezwolenia, a te wystawia Urząd Dozoru Technicznego. Gdzie warto założyć zakład samochodowy? Teoretycznie może być to nawet przydomowy garaż, lecz musi spełniać szczegółowe wymagania BHP. Mowa tu o wentylacji, posadzkach antypoślizgowych czy właściwym oświetleniu.

Założenie działalności gospodarczej nie jest trudne i możesz to zrobić w ciągu kilku chwil. Najlepiej skontaktować się z doświadczonym księgowym, który przeprowadzi Cię przez ten proces i udzieli wielu cennych wskazówek. Kluczową kwestią będzie wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także wybór najlepszej formy opodatkowania. Pamiętaj również o kodzie, który określa Polską Klasyfikację Działalności –  PKD warsztat samochodowy to np. 45.20.Z – konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Wiele zależy jednak od szczegółowej specyfiki pracy.

Najczęściej osoby, które otwierają warsztat samochodowy, decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć spółkę cywilną, jawną czy spółkę z o.o. W grę nie wchodzi tylko spółka partnerska, która stanowi rozwiązanie dla wolnych zawodów.

Jeżeli prowadzisz mały warsztat, korzystną formą opodatkowania może być karta podatkowa. To bardzo proste rozwiązanie, gdyż stawka podatku określana jest na cały rok przez naczelnika urzędu skarbowego. Jednak najpopularniejszą opcją jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Sprawdzi się bardzo dobrze, jeżeli zatrudniasz pracowników, wynajmujesz lokal na potrzeby firmy i ponosisz wydatki, które uwzględniasz jako koszty prowadzenia działalności.

Warsztat samochodowy – czy to biznes dla Ciebie?

Decyzja o założeniu warsztatu samochodowego nie może być przypadkowa i podyktowana jedynie zainteresowaniem motoryzacją. Przede wszystkim zastanów się, czy dysponujesz kapitałem inwestycyjnym lub czy warto wziąć kredyt na założenie i rozwój działalności. W wielu przypadkach możesz liczyć na dużą pomoc ze strony profesjonalnych sieci, lecz wtedy musisz zapomnieć o pracy pod własną marką. Chociaż działalność związana z mechaniką pojazdów nie wymaga koncesji, istnieje szereg ważnych formalności, o których należy bezwzględnie pamiętać.

Naprawa samochodów to praca dla prawdziwych profesjonalistów. Musisz więc zwrócić uwagę na koszty związane z utrzymaniem pracownika i zastanowić się nad możliwymi zyskami z inwestycji. Duże znaczenie dla klientów mają również ceny oferowanych usług. To kolejny element szczegółowej strategii, którą warto uzgodnić z ekspertami. Gdy zadbasz o każdy szczegół, dużo łatwiej będzie Ci odnieść sukces! 

×